2018 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi1. FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi |
---|
Turnuva detayları |
---|
Ev sahibi ülke | Çin |
---|
Şehir | Nankin (final turu) |
---|
Tarih | 15 Mayıs - 1 Temmuz |
---|
Takım | 16 |
---|
Salon | 21 (21 ev sahibi şehirde) |
---|
Final sıralaması |
---|
Şampiyon | ABD (1. kez) |
---|
İkinci | Türkiye |
---|
Üçüncü | Çin |
---|
Dördüncü | Brezilya |
---|
Turnuva ödülleri |
---|
En değerli oyuncu | Michelle Bartsch-Hackley |
---|
En iyi pasör | Cansu Özbay |
---|
En iyi smaçör | Michelle Bartsch-Hackley Zhu Ting |
---|
En iyi orta oyuncu | TeTori Dixon Eda Erdem |
---|
En iyi pasör çaprazı | Tandara Caixeta |
---|
En iyi libero | Suelen Pinto |
---|
Turnuva istatistikleri |
---|
Oynanan maç | 130 |
---|
Toplam seyirci | 399.149 (maç başına 3.070 kişi) |
---|
|
2018 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi, uluslararası takvimde eski Dünya Grand Prix'sinin yerini alarak 16 millî takımın katıldığı her yıl yapılan yeni bir uluslararası kadın voleybol turnuvası olan FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi'nin ilkidir.[1] Yarışma Mayıs-Temmuz 2018 arasında yapılmış ve final turu ise Nankin, Çin'deki Nankin Olimpik Spor Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir.[2][3]
Katılan takımlar
Yarışmaya on altı takım katıldı. On iki tanesi, düşme ile karşılaşmayan çekirdek takımlar olarak katılmaya hak kazandı. Diğer dört takım, turnuvadan düşecek olan challenger takımlar olarak seçildi.[1]
Format
İlk tur
16 takım, her bir çekirdek takımın en az bir kez bir gruba ev sahipliği yaptığı ve herkesin birbirlerine karşı oynamış olduğu lig usulü formatında rekabet eder. Takımlar her hafta aynı tarihte paralel olarak gerçekleşen 4 takımdan oluşan 4 gruba ayrılır ve toplamda beş hafta boyunca 120 maç yapılır. Lig turundan sonra ilk beş sırada yer alan takımlar final turunda yarışmak için final turunun ev sahibine katılır.[1] Küme düşme sadece 4 challenger takım içindir ve son sıradaki challenger takım 2019 Milletler Ligi'nden çıkarılır. Challenger Cup'ın kazananı olan takım bir sonraki yıl için bir challenger takım olarak Milletler Ligi'ne katılmaya hak kazanır.[4]
Final turu
Final turuna yükselen altı takım iki grupta üç takım olacak şekilde lig usulünde oynarlar. Her grubun en iyi iki takımı yarı finale yükselmeye hak kazanır. Grup birincileri bu turda ikincilere karşı oynarlar. Yarı finalde kazananlar, Milletler Ligi şampiyonluğu için yarışır. Kaybedenler ise üçüncülük maçında karşılaşırlar.
Grup maçları programı
Tüm grup maçlarının programı 16 Şubat 2018'de yayınlandı.[2]
İlk tur
Final turu
Salonlar
Ev sahibi şehirlerin ve salonların listesi 16 Şubat 2018'de açıklandı.[2]
İlk tur
Grup 1 | Grup 2 | Grup 3 | Grup 4 |
Yekaterinburg, Rusya | Ningbo, Çin | Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri | Barueri, Brezilya |
Team Sports Palace | Beilun Gymnasium | Bob Devaney Sports Center | Ginásio José Corrêa |
Kapasite: 5.000 | Kapasite: 8.000 | Kapasite: 7.907 | Kapasite: 5.100 |
| | | |
Grup 5 | Grup 6 | Grup 7 | Grup 8 |
Toyota, Japonya | Suwon, Güney Kore | Makao, Çin | Ankara, Türkiye |
Sky Hall Toyota | Suwon Gymnasium | Macau Forum | Başkent Voleybol Salonu |
Kapasite: 6.500 | Kapasite: 5.145 | Kapasite: 4.062 | Kapasite: 7.600 |
| | | |
Grup 9 | Grup 10 | Grup 11 | Grup 12 |
Apeldoorn, Hollanda | Kraljevo, Sırbistan | Bangkok, Tayland | Hong Kong, Çin |
Omnisport Apeldoorn | Kraljevo Sports Hall | Indoor Stadium Huamark | Hong Kong Coliseum |
Kapasite: 2.000 | Kapasite: 3.331 | Kapasite: 10.000 | Kapasite: 12.500 |
| | | |
Grup 13 | Grup 14 | Grup 15 | Grup 16 |
Rotterdam, Hollanda | Jiangmen, Çin | Nakhon Ratchasima, Tayland | Bydgoszcz, Polonya |
Topsportcentrum Rotterdam | Jiangmen Sports Hall | Korat Chatchai Hall | Łuczniczka |
Kapasite: 2.500 | Kapasite: 8,500 | Kapasite: 5.000 | Kapasite: 8.764 |
| | | |
Grup 17 | Grup 18 | Grup 19 | Grup 20 |
Stuttgart, Almanya | Wałbrzych, Polonya | Eboli, İtalya | Santa Fe, Arjantin |
Porsche-Arena | Centrum Sportowo-Rekreacyjne Aqua Zdrój | PalaSele | Gimnásio del Campus de la Universidad Tecnológica Nacional |
Kapasite: 6.181 | Kapasite: | Kapasite: 8.000 | Kapasite: 5.000 |
| | | |
Final turu
Nankin, Çin |
Nankin Olimpik Spor Merkezi Spor Salonu |
Kapasite: 13.000 |
|
Yarışma programı
1. hafta 15-17 Mayıs | 2. hafta 22-24 Mayıs | 3. hafta 29-31 Mayıs | 4. hafta 5-7 Haziran | 5. hafta 12-14 Haziran | 6. hafta Dinlenme Haftası | 7. hafta 27 Haziran - 1 Temmuz |
24 maç | 24 maç | 24 maç | 24 maç | 24 maç | | 10 maç |
Grup sıralama prosedürü
- Toplam galibiyet sayısı (kazanılan ve kaybedilen maçlar)
- Bir beraberlik durumunda, ilk sırada aşağıdaki eşitlik bozucu durum geçerli olacaktır: Takımlar, maç başına kazanılan en yüksek puanla aşağıdaki gibi sıralanacaktır:
- 3-0 veya 3-1 ile kazanaılan maç: kazanan için 3 puan, kaybeden için 0 puan
- 3-2 kazanılan maç: kazanan için 2 puan, kaybeden için 1 puan
- Hükmen mağlup sayılan maç: kazanan için 3 puan, kaybeden için 0 puan (0-25, 0-25, 0-25)
- Takımlar, kazanılan galibiyetler ve puanların sayısı incelendikten sonra hala eşitse, FIVB, eşitliği kesmek için aşağıdaki sırayla sonuçları inceleyecektir:
- Set katsayısı: iki veya daha fazla takım kazanılan puan sayısına eşitse, kaybedilen tüm setlerin sayısına göre kazanılan tüm setlerin sayısının bölünmesinden elde edilen katsayıya göre sıralanırlar.
- Puan katsayısı: Eğer eşitlik belirlenen sayıya göre devam ederse, takımlar, tüm setlerde kaybedilen toplam puanların aldığı tüm puanların bölünmesinden kaynaklanan katsayıya göre sıralanır.
- Eğer eşitlik puan sırasına göre devam ederse, berabere kalan takımlar arasında Lig Usulü Aşama maçı kazanan takımı temel alır. Eşitlik puanı üç veya daha fazla takım arasında olduğunda, bu takımlar sadece söz konusu takımları içeren maçları dikkate alarak sıralanır.
Kadrolar
Turnuvaya katılan 16 millî takımın, her hafta 14 oyunculu kadro arasından seçim yapması gereken 21 kişilik bir kadro kaydetmeleri gerekiyordu. Her ülke, her hafta düzenlenen lig usulü maçların başlamasından iki gün önce 14 oyunculu listesini ilan etmelidir.
İlk tur
| Final turuna katılmaya hak kazandı |
| Final turuna ev sahibi ülke olarak katılmaya hak kazandı |
| Milletler Ligi'nden çıkarıldı |
Sıralama
| Maçlar | Puan | Setler | Puanlar |
Sıra | Takım | G | M | G | M | Oran | G | M | Oran |
1 | ABD | 13 | 2 | 40 | 42 | 8 | 5.250 | 1227 | 997 | 1.231 |
2 | Sırbistan | 12 | 3 | 37 | 41 | 15 | 2.733 | 1324 | 1141 | 1.160 |
3 | Brezilya | 12 | 3 | 35 | 40 | 20 | 2.000 | 1376 | 1229 | 1.120 |
4 | Hollanda | 12 | 3 | 34 | 39 | 18 | 2.167 | 1327 | 1176 | 1.128 |
5 | Türkiye | 11 | 4 | 35 | 40 | 19 | 2.105 | 1351 | 1244 | 1.086 |
6 | İtalya | 10 | 5 | 29 | 34 | 22 | 1.545 | 1230 | 1136 | 1.083 |
7 | Rusya | 8 | 7 | 23 | 26 | 29 | 0.897 | 1194 | 1198 | 0.997 |
8 | Polonya | 8 | 7 | 22 | 29 | 29 | 1.000 | 1298 | 1211 | 1.072 |
9 | Çin | 7 | 8 | 22 | 29 | 27 | 1.074 | 1237 | 1178 | 1.050 |
10 | Japonya | 7 | 8 | 20 | 27 | 31 | 0.871 | 1209 | 1273 | 0.950 |
11 | Almanya | 5 | 10 | 15 | 23 | 35 | 0.657 | 1220 | 1315 | 0.928 |
12 | Güney Kore | 5 | 10 | 14 | 16 | 34 | 0.471 | 1022 | 1141 | 0.896 |
13 | Belçika | 4 | 11 | 12 | 18 | 36 | 0.500 | 1115 | 1250 | 0.892 |
14 | Dominik Cumhuriyeti | 3 | 12 | 12 | 17 | 37 | 0.459 | 1072 | 1245 | 0.861 |
15 | Tayland | 2 | 13 | 7 | 17 | 41 | 0.415 | 1218 | 1355 | 0.899 |
16 | Arjantin | 1 | 14 | 3 | 5 | 42 | 0.119 | 830 | 1161 | 0.715 |
1. hafta
Grup 1
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
15 Mayıs | 16.30 | Tayland | 0–3 | Hollanda | 20–25 | 24–26 | 13–25 | | | 57–76 | P2 Raporu |
15 Mayıs | 19.00 | Rusya | 3–1 | Arjantin | 20–25 | 25–13 | 25–13 | 25–22 | | 95–73 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 16.30 | Arjantin | 1–3 | Hollanda | 25–22 | 19–25 | 8–25 | 18–25 | | 70–97 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 19.00 | Rusya | 3–1 | Tayland | 25–23 | 13–25 | 25–18 | 30–28 | | 93–94 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 16.30 | Arjantin | 0–3 | Tayland | 17–25 | 17–25 | 16–25 | | | 50–75 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 19.00 | Rusya | 0–3 | Hollanda | 22–25 | 20–25 | 25–27 | | | 67–77 | P2 Raporu |
Grup 2
Grup 3
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
15 Mayıs | 17.00 | Türkiye | 3–0 | İtalya | 25–21 | 25–21 | 25–20 | | | 75–62 | P2 Raporu |
15 Mayıs | 19.30 | ABD | 3–1 | Polonya | 28–26 | 25–22 | 22–25 | 25–15 | | 100–88 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 17.00 | Polonya | 3–2 | İtalya | 21–25 | 25–14 | 19–25 | 25–17 | 15–12 | 105–93 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 19.30 | ABD | 2–3 | Türkiye | 26–28 | 19–25 | 25–20 | 26–24 | 14–16 | 110–113 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 17.00 | Türkiye | 3–0 | Polonya | 25–21 | 25–17 | 25–23 | | | 75–61 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 19.30 | ABD | 3–0 | İtalya | 25–21 | 25–18 | 25–21 | | | 75–60 | P2 Raporu |
Grup 4
- Salon: Ginásio José Corrêa, Barueri, Brezilya
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
15 Mayıs | 15.05 | Brezilya | 1–3 | Almanya | 25–15 | 22–25 | 18–25 | 20–25 | | 85–90 | P2 Raporu |
15 Mayıs | 17.30 | Japonya | 0–3 | Sırbistan | 18–25 | 17–25 | 22–25 | | | 57–75 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 15.05 | Brezilya | 3–1 | Japonya | 22–25 | 25–18 | 25–23 | 25–11 | | 97–77 | P2 Raporu |
16 Mayıs | 17.30 | Almanya | 0–3 | Sırbistan | 16–25 | 21–25 | 17–25 | | | 54–75 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 15.05 | Brezilya | 3–1 | Sırbistan | 23–25 | 25–22 | 25–14 | 25–21 | | 98–82 | P2 Raporu |
17 Mayıs | 17.30 | Almanya | 1–3 | Japonya | 21–25 | 23–25 | 25–21 | 17–25 | | 86–96 | P2 Raporu |
2. hafta
Grup 5
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
22 Mayıs | 15.40 | Belçika | 2–3 | Hollanda | 25–21 | 19–25 | 25–23 | 29–31 | 10–15 | 108–115 | P2 Raporu |
22 Mayıs | 19.10 | Japonya | 0–3 | ABD | 20–25 | 16–25 | 23–25 | | | 59–75 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 15.40 | Hollanda | 0–3 | ABD | 19–25 | 21–25 | 23–25 | | | 63–75 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 19.10 | Japonya | 3–0 | Belçika | 25–19 | 25–20 | 25–19 | | | 75–58 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 15.40 | Belçika | 0–3 | ABD | 11–25 | 18–25 | 17–25 | | | 46–75 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 19.10 | Japonya | 0–3 | Hollanda | 18–25 | 18–25 | 21–25 | | | 57–75 | P2 Raporu |
Grup 6
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
22 Mayıs | 15.00 | Rusya | 3–0 | İtalya | 26–24 | 25–12 | 25–23 | | | 76–59 | P2 Raporu |
22 Mayıs | 18.00 | Güney Kore | 3–1 | Almanya | 23–25 | 26–24 | 25–16 | 25–16 | | 99–81 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 16.00 | İtalya | 3–0 | Almanya | 25–22 | 25–18 | 25–20 | | | 75–60 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 19.00 | Güney Kore | 3–0 | Rusya | 25–19 | 25–14 | 25–17 | | | 75–50 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 16.00 | Rusya | 3–1 | Almanya | 19–25 | 25–21 | 25–15 | 25–23 | | 94–84 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 19.00 | Güney Kore | 0–3 | İtalya | 17–25 | 21–25 | 21–25 | | | 59–75 | P2 Raporu |
Grup 7
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
22 Mayıs | 16.30 | Tayland | 1–3 | Sırbistan | 18–25 | 23–25 | 25–19 | 19–25 | | 85–94 | P2 Raporu |
22 Mayıs | 20.00 | Çin | 2–3 | Polonya | 25–18 | 17–25 | 18–25 | 25–22 | 12–15 | 97–105 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 17.30 | Polonya | 1–3 | Sırbistan | 25–20 | 25–27 | 24–26 | 15–25 | | 89–98 | P2 Raporu |
23 Mayıs | 20.00 | Çin | 3–1 | Tayland | 25–23 | 26–24 | 22–25 | 25–17 | | 98–89 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 17.30 | Polonya | 2–3 | Tayland | 22–25 | 25–21 | 23–25 | 25–21 | 14–16 | 109–108 | P2 Raporu |
24 Mayıs | 20.00 | Çin | 1–3 | Sırbistan | 25–21 | 23–25 | 21–25 | 17–25 | | 86–96 | P2 Raporu |
Grup 8
3. hafta
Grup 9
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
29 Mayıs | 16.30 | Güney Kore | 1–3 | Brezilya | 11–25 | 14–25 | 33–31 | 20–25 | | 78–106 | P2 Raporu |
29 Mayıs | 19.30 | Hollanda | 3–0 | Polonya | 25–22 | 25–22 | 27–25 | | | 77–69 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 16.30 | Polonya | 0–3 | Brezilya | 20–25 | 20–25 | 23–25 | | | 63–75 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 19.30 | Hollanda | 3–0 | Güney Kore | 25–18 | 25–10 | 25–12 | | | 75–40 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 16.30 | Güney Kore | 0–3 | Polonya | 11–25 | 15–25 | 16–25 | | | 42–75 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 19.30 | Hollanda | 1–3 | Brezilya | 23–25 | 24–26 | 25–13 | 22–25 | | 94–89 | P2 Raporu |
Grup 10
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
29 Mayıs | 17.00 | Belçika | 0–3 | Türkiye | 19–25 | 18–25 | 24–26 | | | 61–76 | P2 Raporu |
29 Mayıs | 20.00 | Sırbistan | 3–0 | Rusya | 25–23 | 25–19 | 25–18 | | | 75–60 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 16.00 | Türkiye | 2–3 | Rusya | 23–25 | 25–19 | 25–23 | 20–25 | 11–15 | 104–107 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 19.00 | Belçika | 0–3 | Sırbistan | 20–25 | 16–25 | 14–25 | | | 50–75 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 17.00 | Rusya | 3–1 | Belçika | 25–21 | 25–20 | 23–25 | 25–18 | | 98–84 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 20.00 | Türkiye | 2–3 | Sırbistan | 20–25 | 25–22 | 25–18 | 23–25 | 12–15 | 105–105 | P2 Raporu |
Grup 11
Grup 12
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
29 Mayıs | 18.00 | Japonya | 3–2 | İtalya | 20–25 | 25–23 | 20–25 | 25–23 | 15–11 | 105–107 | P2 Raporu |
29 Mayıs | 20.30 | Çin | 3–0 | Arjantin | 25–22 | 25–16 | 25–12 | | | 75–50 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 18.00 | Arjantin | 0–3 | İtalya | 15–25 | 16–25 | 18–25 | | | 49–75 | P2 Raporu |
30 Mayıs | 20.30 | Çin | 3–0 | Japonya | 25–21 | 25–19 | 25–17 | | | 75–57 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 18.00 | Japonya | 3–0 | Arjantin | 25–16 | 25–21 | 25–21 | | | 75–58 | P2 Raporu |
31 Mayıs | 20.30 | Çin | 1–3 | İtalya | 18–25 | 14–25 | 25–16 | 18–25 | | 75–91 | P2 Raporu |
4. hafta
Grup 13
Grup 14
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
5 Haziran | 16.00 | Rusya | 0–3 | ABD | 14–25 | 18–25 | 18–25 | | | 50–75 | P2 Raporu |
5 Haziran | 19.30 | Çin | 2–3 | Brezilya | 25–19 | 23–25 | 25–27 | 25–10 | 14–16 | 112–97 | P2 Raporu |
6 Haziran | 16.00 | ABD | 3–1 | Brezilya | 25–23 | 26–28 | 25–21 | 25–18 | | 101–90 | P2 Raporu |
6 Haziran | 19.30 | Çin | 3–0 | Rusya | 25–21 | 25–19 | 25–22 | | | 75–62 | P2 Raporu |
7 Haziran | 16.00 | Brezilya | 3–2 | Rusya | 15–25 | 25–21 | 25–20 | 19–25 | 17–15 | 101–106 | P2 Raporu |
7 Haziran | 19.30 | Çin | 0–3 | ABD | 20–25 | 22–25 | 20–25 | | | 62–75 | P2 Raporu |
Grup 15
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
5 Haziran | 15.05 | Japonya | 1–3 | Türkiye | 17–25 | 23–25 | 25–13 | 11–25 | | 76–88 | P2 Raporu |
5 Haziran | 18.05 | Tayland | 1–3 | Güney Kore | 16–25 | 18–25 | 25–20 | 24–26 | | 83–96 | P2 Raporu |
6 Haziran | 15.05 | Japonya | 3–0 | Güney Kore | 25–22 | 25–14 | 25–20 | | | 75–56 | P2 Raporu |
6 Haziran | 18.05 | Tayland | 1–3 | Türkiye | 20–25 | 28–30 | 25–18 | 19–25 | | 92–98 | P2 Raporu |
7 Haziran | 15.05 | Güney Kore | 0–3 | Türkiye | 19–25 | 21–25 | 23–25 | | | 63–75 | P2 Raporu |
7 Haziran | 18.05 | Tayland | 2–3 | Japonya | 25–19 | 25–20 | 17–25 | 19–25 | 20–22 | 106–111 | P2 Raporu |
Grup 16
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
5 Haziran | 17.30 | Almanya | 3–1 | Belçika | 25–19 | 25–21 | 22–25 | 25–23 | | 97–88 | P2 Raporu |
5 Haziran | 20.30 | Polonya | 3–0 | Arjantin | 25–11 | 25–14 | 25–20 | | | 75–45 | P2 Raporu |
6 Haziran | 17.30 | Belçika | 3–0 | Arjantin | 25–22 | 25–16 | 25–14 | | | 75–52 | P2 Raporu |
6 Haziran | 20.30 | Polonya | 3–1 | Almanya | 25–21 | 21–25 | 25–20 | 25–9 | | 96–75 | P2 Raporu |
7 Haziran | 17.30 | Arjantin | 0–3 | Almanya | 16–25 | 13–25 | 16–25 | | | 45–75 | P2 Raporu |
7 Haziran | 20.30 | Polonya | 3–1 | Belçika | 22–25 | 25–22 | 27–25 | 25–14 | | 99–86 | P2 Raporu |
5. hafta
Grup 17
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
12 Haziran | 17.30 | Türkiye | 2–3 | Hollanda | 11–25 | 29–31 | 25–16 | 25–20 | 10–15 | 100–107 | P2 Raporu |
12 Haziran | 20.30 | Almanya | 2–3 | Çin | 25–20 | 27–25 | 17–25 | 23–25 | 8–15 | 100–110 | P2 Raporu |
13 Haziran | 17.30 | Çin | 1–3 | Hollanda | 24–26 | 25–17 | 17–25 | 21–25 | | 87–93 | P2 Raporu |
13 Haziran | 20.30 | Almanya | 1–3 | Türkiye | 16–25 | 15–25 | 25–20 | 19–25 | | 75–95 | P2 Raporu |
14 Haziran | 17.30 | Çin | 1–3 | Türkiye | 26–28 | 21–25 | 25–20 | 20–25 | | 92–98 | P2 Raporu |
14 Haziran | 20.30 | Almanya | 1–3 | Hollanda | 21–25 | 16–25 | 26–24 | 19–25 | | 82–99 | P2 Raporu |
Grup 18
Grup 19
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
12 Haziran | 17.00 | Brezilya | 3–1 | Belçika | 25–15 | 25–14 | 21–25 | 25–23 | | 96–77 | P2 Raporu |
12 Haziran | 20.00 | İtalya | 3–0 | Tayland | 25–11 | 25–17 | 25–15 | | | 75–43 | P2 Raporu |
13 Haziran | 17.00 | Brezilya | 3–1 | Tayland | 25–16 | 25–22 | 18–25 | 25–13 | | 93–76 | P2 Raporu |
13 Haziran | 20.00 | İtalya | 3–0 | Belçika | 25–22 | 25–18 | 25–19 | | | 75–59 | P2 Raporu |
14 Haziran | 17.00 | Belçika | 3–1 | Tayland | 26–24 | 23–25 | 25–20 | 25–21 | | 99–90 | P2 Raporu |
14 Haziran | 20.00 | İtalya | 3–2 | Brezilya | 22–25 | 25–20 | 17–25 | 25–19 | 15–12 | 104–101 | P2 Raporu |
Grup 20
- Salon: Gimnásio del Campus de la Universidad Tecnológica Nacional, Santa Fe, Arjantin
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
12 Haziran | 17.40 | Sırbistan | 3–1 | ABD | 30–28 | 23–25 | 25–20 | 25–18 | | 103–91 | P2 Raporu |
12 Haziran | 20.40 | Arjantin | 3–0 | Güney Kore | 25–18 | 26–24 | 25–21 | | | 76–63 | P2 Raporu |
13 Haziran | 17.40 | Güney Kore | 0–3 | ABD | 13–25 | 23–25 | 19–25 | | | 55–75 | P2 Raporu |
13 Haziran | 20.40 | Arjantin | 0–3 | Sırbistan | 27–29 | 13–25 | 16–25 | | | 56–79 | P2 Raporu |
14 Haziran | 17.40 | Güney Kore | 0–3 | Sırbistan | 17–25 | 20–25 | 11–25 | | | 48–75 | P2 Raporu |
14 Haziran | 20.40 | Arjantin | 0–3 | ABD | 15–25 | 14–25 | 15–25 | | | 44–75 | P2 Raporu |
Final turu
- Salon: Nankin Olimpik Spor Merkezi Spor Salonu, Nankin, Çin
| Yarı finale yükselen takımlar |
Grup A
| Maçlar | Puan | Setler | Puanlar |
Sıra | Takım | G | M | G | M | Oran | G | M | Oran |
1 | Brezilya | 2 | 0 | 6 | 6 | 0 | MAX | 150 | 120 | 1.250 |
2 | Çin | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 | 0.750 | 159 | 161 | 0.988 |
3 | Hollanda | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 | 0.167 | 142 | 170 | 0.835 |
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
27 Haziran | 19.15 | Çin | 3–1 | Hollanda | 20–25 | 25–21 | 25–22 | 25–18 | | 95–86 | P2 Raporu |
28 Haziran | 19.15 | Brezilya | 3–0 | Hollanda | 25–16 | 25–17 | 25–23 | | | 75–56 | P2 Raporu |
29 Haziran | 20.30 | Çin | 0–3 | Brezilya | 20–25 | 22–25 | 22–25 | | | 64–75 | P2 Raporu |
Grup B
| Maçlar | Puan | Setler | Puanlar |
Sıra | Takım | G | M | G | M | Oran | G | M | Oran |
1 | ABD | 2 | 0 | 5 | 6 | 2 | 3.000 | 182 | 165 | 1.103 |
2 | Türkiye | 1 | 1 | 3 | 5 | 5 | 1.000 | 202 | 206 | 0.981 |
3 | Sırbistan | 0 | 2 | 1 | 2 | 6 | 0.333 | 171 | 184 | 0.929 |
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
27 Haziran | 15.00 | ABD | 3–2 | Türkiye | 17–25 | 21–25 | 25–21 | 25–15 | 15–11 | 103–97 | P2 Raporu |
28 Haziran | 15.00 | Sırbistan | 2–3 | Türkiye | 25–20 | 21–25 | 18–25 | 25–19 | 14–16 | 103–105 | P2 Raporu |
29 Haziran | 15.00 | ABD | 3–0 | Sırbistan | 29–27 | 25–22 | 25–19 | | | 79–68 | P2 Raporu |
Dörtlü final
Yarı final
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
30 Haziran | 15.00 | Brezilya | 0–3 | Türkiye | 23–25 | 23–25 | 22–25 | | | 68–75 | P2 Raporu |
30 Haziran | 19.45 | Çin | 1–3 | ABD | 23–25 | 20–25 | 25–18 | 18–25 | | 86–93 | P2 Raporu |
Üçüncülük maçı
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
1 Temmuz | 15.00 | Çin | 3–0 | Brezilya | 25–18 | 25–22 | 25–22 | | | 75–62 | P2 Raporu |
Final
Tarih | Saat | | Skor | | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor |
1 Temmuz | 19.00 | Türkiye | 2–3 | ABD | 25–17 | 22–25 | 28–26 | 15–25 | 7–15 | 97–108 | P2 Raporu |
Final sıralaması
| 2018 Milletler Ligi Şampiyonu Amerika Birleşik Devletleri İlk şampiyonluğu
Final turu takım kadrosu: Micha Hancock, Carly Lloyd, Justine Wong-Orantes, Rachael Adams, TeTori Dixon, Lauren Gibbemeyer, Madison Kingdon, Jordan Larson (c), Andrea Drews, Kelly Murphy, Michelle Bartsch-Hackley, Kim Hill, Foluke Akinradewo, Kelsey Robinson. Baş antrenör: Karch Kiraly. | |
Ödüller
Ayrıca bakınız
Kaynakça
- ^ a b c "FIVB announces the Volleyball Nations League". FIVB. 12 Ekim 2017. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2018.
- ^ a b c "Pools Overview Release for Thrilling Inaugural Season VNL". FIVB. 16 Şubat 2018. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2018.
- ^ "Nanjing announced as FIVB Women's Nations League Finals host". FIVB. 21 Şubat 2018. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2018.
- ^ "FIVB Executive Committee embraces digital transformation". FIVB.org. 7 Aralık 2016. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2016.
Dış bağlantılar
- Fédération Internationale de Volleyball2 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - resmi internet sitesi
- FIVB Volleyball Nations League 31 Mayıs 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - resmi internet sitesi
FIVB Voleybol Milletler Ligi |
---|
|
Erkekler | Sezonlar | |
---|
Kadrolar | - 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024
|
---|
Elemeler | |
---|
Takımlar | |
---|
|
---|
Kadınlar | Sezonlar | |
---|
Kadrolar | - 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024
|
---|
Elemeler | |
---|
Takımlar | |
---|
|
---|
|