Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2023
| ||||
Sport | baschet | |||
Confederație | FIBA | |||
Echipe | 32 | |||
Nr. de ediții | a 19-a | |||
Gazda | Filipine Japonia Indonezia | |||
Stadioane | ||||
---|---|---|---|---|
Data începerii | 25 august | |||
Data sfârșitului | 10 septembrie | |||
Campion | Germania | |||
Locul doi | Serbia | |||
Locul trei | Canada | |||
Meciuri | 92 | |||
Golgheter | Luka Dončić | |||
Jucătorul competiției | Dennis Schröder | |||
Asistență totală | 700.665 (7.616 per joc) | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2023 | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2027 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2019 | ||||
Modifică date / text |
Cupa Mondială de Baschet FIBA din 2023 a fost cea de a 19-a ediție a Cupei Mondiale de Baschet FIBA pentru echipele naționale de baschet masculin. Turneul a fost găzduit de Filipine, Japonia și Indonezia în perioada 25 august - 10 septembrie.[1]
A fost prima Cupă Mondială găzduită în Indonezia și a doua care a fost găzduită atât în Filipine, cât și în Japonia, ambele țări fiind gazde ale turneului în 1978 și, respectiv, 2006. Turneul a fost, de asemenea, al doilea din cele trei Cupe Mondiale consecutive care vor avea loc în Asia, după ce China a găzduit ediția din 2019 și Qatar va găzdui turneul din 2027, și a fost pentru prima dată în istoria turneului când o țară gazdă nu s-a calificat.
Turneul a servit drept calificare pentru Jocurile Olimpice de vară din 2024, unde primele două echipe din fiecare dintre cele două Americi și Europa, precum și prima echipă din Africa, Asia și Oceania s-au calificat alături de Franța, gazda turneului.
Spania a fost campioana în exercițiu, după ce a învins Argentina în finala din 2019.
Alegerea gazdei
La 7 iunie 2016, FIBA a aprobat procesul de licitație pentru Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2023.[2]
Candidaturile comune ale federațiilor membre au fost de asemenea aprobate de Consiliul Central al FIBA începând cu ediția din 2023 și nu există nicio restricție pentru ca o țară din confederația care a găzduit ediția precedentă să candideze pentru drepturile de organizare a Cupei Mondiale.[3]
La 1 iunie 2017, FIBA a confirmat lista candidaților pentru găzduirea Cupei Mondiale.
- Argentina / Uruguay
- Filipine / Japonia / Indonezia
- Rusia (s-a retras)
- Turcia (s-a retras)
Rusia și Turcia au renunțat la candidaturile lor, lăsând în cursă ofertele comune Filipine-Japonia-Indonezia și Argentina-Uruguay, ceea ce va face ca turneul din 2023 să fie automat primul care va fi găzduit de mai multe națiuni.
Rezultatul votului
La 9 decembrie 2017, s-a anunțat că Filipine, Japonia și Indonezia au câștigat licitația și vor găzdui viitoarea Cupă Mondială,[4][5] după ce Argentina și Uruguay și-au retras oferta comună în aceeași zi, lăsând FIBA să acorde drepturile de organizare prin vot unanim.[6]
Rezultatul alegerilor gazdei Cupei Mondiale FIBA din 2023 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Țara | Voturi | |||||
Filipine / Japonia / Indonezia | Unanimitate | |||||
Argentina / Uruguay | S-a retras |
Arene
Filipine | |||
---|---|---|---|
Philippine Arena (Bocaue, Bulacan) | Araneta Coliseum (Quezon City) | Mall of Asia Arena (Pasay) | |
Capacitate: 55.000[7] | Capacitate: 15.000[8] (arenă renovată[9]) | Capacitate: 15.000[10] | |
Indonezia | Japonia | ||
Indonesia Arena (Jakarta) | Okinawa Arena (Okinawa City) | ||
Capacitate: 16.500[11] (arenă nouă) | Capacitate: 10.000[12] (arenă nouă) | ||
|
Format
Turneul va fi jucat în trei etape. În prima etapă, cele 32 de echipe calificate vor fi trase la sorți în opt grupe de câte patru (A-H), fiecare echipă dintr-o grupă ca juca cu fiecare echipă din grupa respectivă. Echipele de pe primele două locuri din fiecare grupă se vor califica în etapa a doua a grupelor. În etapa a doua vor fi patru grupe (I-L) de câte patru echipe calificate din prima etapă, care vor juca fiecare cu fiecare. Echipele clasate pe primele două locuri se vor califica pentru etapa eliminatorie.
Echipele care vor pierde în sferturile de finală vor juca apoi meciuri de clasament pentru a stabili clasamentele de la locul 5 la 8.
Faza grupelor - runda întâi
Clasamentul echipelor
- Cel mai mare număr de puncte acumulate, fiecare joc având punctele corespunzătoare:[13]
- Victorie: 2 puncte
- Înfrângere: 1 punct
- Înfrângere prin neprezentare: 1 punct, cu un scor final de 2-0 pentru adversarii echipei care a pierdut, dacă aceasta din urmă nu este condusă sau dacă scorul este egal, sau scorul din momentul întreruperii jocului, dacă este condusă.
- Înfrângere prin forfait: 0 puncte, cu un scor final de 20-0 pentru adversarii echipei care pierde prin forfait.
- Rezultatele directe prin sistemul de puncte de mai sus
- Diferența de puncte în meciurile dintre echipele aflate la egalitate
- Puncte marcate în meciurile dintre echipele aflate la egalitate
- Diferența de puncte în toate meciurile din grupă
- Puncte marcate în toate meciurile din grupe
Grupa A
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Republica Dominicană | 3 | 3 | 0 | 249 | 230 | +19 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Italia | 3 | 2 | 1 | 253 | 237 | +16 | 5 | |
3 | Angola | 3 | 1 | 2 | 214 | 226 | -12 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Filipine | 3 | 0 | 3 | 234 | 257 | -23 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
25 august 2023 | |||||
Angola | 67–81 | Italia | |||
Republica Dominicană | 87–81 | Filipine | |||
27 august 2023 | |||||
Filipine | 70–80 | Angola | |||
Italia | 82–87 | Republica Dominicană | |||
29 august 2023 | |||||
Angola | 67–75 | Republica Dominicană | |||
Filipine | 83–90 | Italia |
Grupa B
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | 3 | 3 | 0 | 314 | 223 | +91 | 6 | Avansează în Etapa a doua40 |
2 | Puerto Rico | 3 | 2 | 1 | 285 | 279 | +6 | 5 | |
3 | Sudanul de Sud | 3 | 1 | 2 | 268 | 285 | -17 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | China | 3 | 0 | 3 | 221 | 301 | -80 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
26 august 2023 | |||||
Sudanul de Sud | 96–101 (OT) | Puerto Rico | |||
Serbia | 105–63 | China | |||
28 august 2023 | |||||
China | 69–89 | Sudanul de Sud | |||
Puerto Rico | 77–94 | Serbia | |||
30 august 2023 | |||||
Sudanul de Sud | 83–115 | Serbia | |||
China | 89–107 | Puerto Rico |
Grupa C
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SUA | 3 | 3 | 0 | 318 | 215 | +103 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Grecia | 3 | 2 | 1 | 256 | 254 | +2 | 35 | |
3 | Noua Zeelandă | 3 | 1 | 2 | 241 | 269 | -28 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Iordania | 3 | 0 | 3 | 220 | 297 | -77 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
26 august 2023 | |||||
SUA | 99–72 | Noua Zeelandă | |||
Iordania | 71–92 | Grecia | |||
28 august 2023 | |||||
Grecia | 81–109 | SUA | |||
Noua Zeelandă | 95–87 (OT) | Iordania | |||
30 august 2023 | |||||
SUA | 110–62 | Iordania | |||
Grecia | 83–74 | Noua Zeelandă |
Grupa D
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lituania | 3 | 3 | 0 | 280 | 204 | +76 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Muntenegru | 3 | 2 | 1 | 251 | 236 | +15 | 5 | |
3 | Egipt | 3 | 1 | 2 | 241 | 254 | -13 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Mexic | 3 | 0 | 3 | 209 | 287 | -78 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
25 august 2023 | |||||
Egipt | 67–93 | Lituania | |||
Mexic | 71–91 | Muntenegru | |||
27 august 2023 | |||||
Muntenegru | 89–74 | Egipt | |||
Lituania | 96–66 | Mexic | |||
29 august 2023 | |||||
Egipt | 100–72 | Mexic | |||
Muntenegru | 71–91 | Lituania |
Grupa E
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 3 | 3 | 0 | 267 | 220 | +47 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Australia | 3 | 2 | 1 | 289 | 246 | +43 | 5 | |
3 | Japonia | 3 | 1 | 2 | 250 | 278 | -28 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Finlanda | 3 | 0 | 3 | 235 | 297 | -62 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
25 august 2023 | |||||
Finlanda | 72–98 | Australia | |||
Germania | 81–63 | Japonia | |||
27 august 2023 | |||||
Australia | 82–85 | Germania | |||
Japonia | 98–88 | Finlanda | |||
29 august 2023 | |||||
Germania | 101–75 | Finlanda | |||
Australia | 109–89 | Japonia |
Grupa F
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovenia | 3 | 3 | 0 | 280 | 229 | +51 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Georgia | 3 | 2 | 1 | 222 | 207 | +15 | 5 | |
3 | Capul Verde | 3 | 1 | 2 | 218 | 252 | -34 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Venezuela | 3 | 0 | 3 | 219 | 251 | -32 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
26 august 2023 | |||||
Capul Verde | 60–85 | Georgia | |||
Slovenia | 100–85 | Venezuela | |||
28 august 2023 | |||||
Georgia | 67–88 | Slovenia | |||
Venezuela | 75–81 | Capul Verde | |||
30 august 2023 | |||||
Slovenia | 92–77 | Capul Verde | |||
Georgia | 70–59 | Venezuela |
Grupa G
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 3 | 3 | 0 | 275 | 207 | +68 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Brazilia | 3 | 2 | 1 | 267 | 232 | +35 | 5 | |
3 | Coasta de Fildeș | 3 | 1 | 2 | 212 | 252 | -40 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Iran | 3 | 0 | 3 | 193 | 256 | -63 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
26 august 2023 | |||||
Iran | 59–100 | Brazilia | |||
Spania | 94–64 | Coasta de Fildeș | |||
28 august 2023 | |||||
Coasta de Fildeș | 71–69 | Iran | |||
Brazilia | 78–96 | Spania | |||
30 august 2023 | |||||
Iran | 65–85 | Spania | |||
Coasta de Fildeș | 77–89 | Brazilia |
Grupa H
Loc | Echipa | M | V | Î | PM | PP | DP | P | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada | 3 | 3 | 0 | 324 | 213 | +111 | 6 | Avansează în Etapa a doua |
2 | Letonia | 3 | 2 | 1 | 272 | 257 | +15 | 5 | |
3 | Franța | 3 | 1 | 2 | 236 | 262 | -26 | 4 | Calificare pentru meciurile de clasament |
4 | Liban | 3 | 0 | 3 | 222 | 322 | -100 | 3 |
Legendă: M = meciuri jucate, V = victorii, Î = înfrângeri, PM = puncte marcate, PP = puncte primite, DP = diferență de puncte, P = puncte
25 august 2023 | |||||
Letonia | 109–70 | Liban | |||
Canada | 95–65 | Franța | |||
27 august 2023 | |||||
Liban | 73–128 | Canada | |||
Franța | 86–88 | Letonia | |||
29 august 2023 | |||||
Canada | 101–75 | Letonia | |||
Liban | 79–85 | Franța |
Faza grupelor - runda a doua
Grupa I
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 5 | 4 | 1 | 404 | 370 | +34 | 9[a] | Sferturi de finală |
2 | Serbia | 5 | 4 | 1 | 502 | 380 | +122 | 9[a] | |
3 | Puerto Rico | 5 | 3 | 2 | 444 | 449 | −5 | 8[b] | |
4 | Republica Dominicană | 5 | 3 | 2 | 425 | 444 | −19 | 8[b] |
Reguli de clasare: Departajare
Note:
- ^ a b Serbia 76–78 Italia
- ^ a b Republica Dominicană 97–102 Puerto Rico
1 septembrie 2023 | |||||
Serbia | 76–78 | Italia | |||
Republica Dominicană | 97–102 | Puerto Rico | |||
3 septembrie 2023 | |||||
Italia | 73–57 | Puerto Rico | |||
Republica Dominicană | 79–112 | Serbia |
Grupa J
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lituania | 5 | 5 | 0 | 482 | 375 | +107 | 10 | Sferturi de finală |
2 | SUA | 5 | 4 | 1 | 507 | 398 | +109 | 9 | |
3 | Muntenegru | 5 | 3 | 2 | 397 | 390 | +7 | 8 | |
4 | Grecia | 5 | 2 | 3 | 392 | 419 | −27 | 7 |
Reguli de clasare: Departajare
1 septembrie 2023 | |||||
SUA | 85–73 | Muntenegru | |||
Lituania | 92–67 | Grecia | |||
3 septembrie 2023 | |||||
Grecia | 69–73 | Muntenegru | |||
SUA | 104–110 | Lituania |
Grupa K
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 5 | 5 | 0 | 467 | 364 | +103 | 10 | Sferturi de finală |
2 | Slovenia | 5 | 4 | 1 | 442 | 409 | +33 | 9 | |
3 | Australia | 5 | 3 | 2 | 469 | 421 | +48 | 8 | |
4 | Georgia | 5 | 2 | 3 | 379 | 407 | −28 | 7 |
Reguli de clasare: Departajare
1 septembrie 2023 | |||||
Germania | 100–73 | Georgia | |||
Slovenia | 91–80 | Australia | |||
3 septembrie 2023 | |||||
Australia | 100–84 | Georgia | |||
Germania | 100–71 | Slovenia |
Grupa L
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Canada | 5 | 4 | 1 | 477 | 367 | +110 | 9[a] | Sferturi de finală |
2 | Letonia | 5 | 4 | 1 | 450 | 410 | +40 | 9[a] | |
3 | Spania | 5 | 3 | 2 | 429 | 369 | +60 | 8[b] | |
4 | Brazilia | 5 | 3 | 2 | 420 | 401 | +19 | 8[b] |
Reguli de clasare: Departajare
Note:
- ^ a b Canada 101–75 Letonia
- ^ a b Brazilia 78–96 Spania
1 septembrie 2023 | |||||
Spania | 69–74 | Letonia | |||
Canada | 65–69 | Brazilia | |||
3 septembrie 2023 | |||||
Brazilia | 84–104 | Letonia | |||
Spania | 85–88 | Canada |
Faza grupelor - locurile 17-32
Grupa M
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sudanul de Sud | 5 | 3 | 2 | 456 | 431 | +25 | 8 |
2 | Filipine (H) | 5 | 1 | 4 | 398 | 419 | −21 | 6[a] |
3 | Angola | 5 | 1 | 4 | 368 | 410 | −42 | 6[a] |
4 | China | 5 | 1 | 4 | 379 | 473 | −94 | 6[a] |
Reguli de clasare: Departajare
(H) Gazdă.
Note:
- ^ a b c Filipine 3 Pt, +11 G; Angola 3 Pt, +3 G; China 3 Pt, −14 G
31 august 2023 | |||||
Angola | 76–83 | China | |||
Sudanul de Sud | 87–68 | Filipine | |||
2 septembrie 2023 | |||||
Angola | 78–101 | Sudanul de Sud | |||
Filipine | 96–75 | China |
Grupa N
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egipt | 5 | 2 | 3 | 412 | 411 | +1 | 7[a] |
2 | Noua Zeelandă | 5 | 2 | 3 | 429 | 463 | −34 | 7[a] |
3 | Mexic | 5 | 2 | 3 | 410 | 467 | −57 | 7[a] |
4 | Iordania | 5 | 0 | 5 | 369 | 475 | −106 | 5 |
Reguli de clasare: Departajare
Note:
- ^ a b c Egipt 3 Pt, +26 G; Noua Zeelandă 3 Pt, −6 G; Mexic 3 Pt, −20 G
31 august 2023 | |||||
Noua Zeelandă | 100–108 | Mexic | |||
Egipt | 85–69 | Iordania | |||
2 septembrie 2023 | |||||
Noua Zeelandă | 88–86 | Egipt | |||
Iordania | 80–93 | Mexic |
Grupa O
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japonia (H) | 5 | 3 | 2 | 416 | 426 | −10 | 8 |
2 | Finlanda | 5 | 2 | 3 | 425 | 449 | −24 | 7 |
3 | Capul Verde | 5 | 1 | 4 | 366 | 432 | −66 | 6 |
4 | Venezuela | 5 | 0 | 5 | 371 | 427 | −56 | 5 |
Reguli de clasare: Departajare
(H) Gazdă.
31 august 2023 | |||||
Capul Verde | 77–100 | Finlanda | |||
Japonia | 86–77 | Venezuela | |||
2 septembrie 2023 | |||||
Finlanda | 90–75 | Venezuela | |||
Japonia | 80–71 | Capul Verde |
Grupa P
Loc | Echipa v • d • m | MJ | V | Î | PM | PP | PD | Pct |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franța | 5 | 3 | 2 | 405 | 394 | +11 | 8 |
2 | Liban | 5 | 2 | 3 | 397 | 479 | −82 | 7 |
3 | Coasta de Fildeș | 5 | 1 | 4 | 373 | 433 | −60 | 6 |
4 | Iran | 5 | 0 | 5 | 321 | 419 | −98 | 5 |
Reguli de clasare: Departajare
31 august 2023 | |||||
Coasta de Fildeș | 84–94 | Liban | |||
Franța | 82–55 | Iran | |||
2 septembrie 2023 | |||||
Coasta de Fildeș | 77–87 | Franța | |||
Iran | 73–81 | Liban |
Faza eliminatorie
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
5 septembrie | ||||||||||
Italia | 63 | |||||||||
8 septembrie | ||||||||||
Statele Unite | 100 | |||||||||
Statele Unite | 111 | |||||||||
6 septembrie | ||||||||||
Germania | 113 | |||||||||
Germania | 81 | |||||||||
10 septembrie | ||||||||||
Letonia | 79 | |||||||||
Germania | 83 | |||||||||
5 septembrie | ||||||||||
Serbia | 77 | |||||||||
Lituania | 68 | |||||||||
8 septembrie | ||||||||||
Serbia | 87 | |||||||||
Serbia | 95 | Meciul pentru locul 3 | ||||||||
6 septembrie | ||||||||||
Canada | 86 | 10 septembrie | ||||||||
Canada | 100 | |||||||||
Statele Unite | 118 | |||||||||
Slovenia | 89 | |||||||||
Canada | 127 | |||||||||
Sferturi de finală
Lituania vs. Serbia
5 septembrie 2023 16:45 |
Boxscore |
Lituania | 68–87 | Serbia |
Scorul pe sferturi: 25–24, 13–25, 17–24, 13–14 | ||
Pt: Sedekerskis 14 Rec: Sedekerskis 9 Pase: Jokubaitis 9 | Pt: Bogdanović 21 Rec: Petrušev 6 Pase: Gudurić 6 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 6.223 Arbitri: Omar Bermúdez (MEX), Mārtiņš Kozlovskis (LAT), Johnny Batista (PUR) |
Italia vs. SUA
5 septembrie 2023 20:40 |
Boxscore |
Italia | 63–100 | Statele Unite |
Scorul pe sferturi: 14–24, 10–22, 20–37, 19–17 | ||
Pt: Fontecchio 18 Rec: Melli 9 Pase: Tonut 5 | Pt: Bridges 24 Rec: Bridges, Portis 7 Pase: Haliburton 5 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 9.764 Arbitri: Julio Anaya (PAN), Ademir Zurapović (BIH), Juan Fernández (ARG) |
Germania vs. Letonia
6 septembrie 2023 16:45 |
Boxscore |
Germania | 81–79 | Letonia |
Scorul pe sferturi: 13–16, 23–18, 26–25, 19–20 | ||
Pt: F. Wagner 16 Rec: Theis, F. Wagner 8 Pase: Schröder 4 | Pt: Žagars 24 Rec: R. Kurucs 10 Pase: Žagars 8 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 7.584 Arbitri: Antonio Conde (ESP), Yohan Rosso (FRA), Martin Vulić (CRO) |
Canada vs. Slovenia
6 septembrie 2023 20:30 |
Boxscore |
Canada | 100–89 | Slovenia |
Scorul pe sferturi: 26–24, 24–26, 30–21, 20–18 | ||
Pt: Gilgeous-Alexander 31 Rec: Gilgeous-Alexander 10 Pase: Gilgeous-Alexander, Olynyk 4 | Pt: Dončić 26 Rec: Tobey 6 Pase: Dončić 5 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 11.710 Arbitri: Roberto Vázquez (PUR), Manuel Mazzoni (ITA), Gatis Saliņš (LAT) |
Semifinale
Serbia vs. Canada
8 septembrie 2023 16:45 |
Boxscore |
Serbia | 95–86 | Canada |
Scorul pe sferturi: 23–15, 29–24, 23–24, 20–23 | ||
Pt: Bogdanović 23 Rec: Milutinov 10 Pase: S. Jović 5 | Pt: Barrett 23 Rec: cinci jucători 3 Pase: Gilgeous-Alexander 9 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 8.630 Arbitri: Yohan Rosso (FRA), Julio Anaya (PAN), Manuel Mazzoni (ITA) |
SUA vs. Germania
8 septembrie 2023 20:40 |
Boxscore |
Statele Unite | 111–113 | Germania |
Scorul pe sferturi: 31–33, 29–26, 24–35, 27–19 | ||
Pt: Edwards 23 Rec: Edwards 8 Pase: Haliburton 8 | Pt: Obst 24 Rec: Theis, Voigtmann 7 Pase: Schröder 9 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 11.011 Arbitri: Antonio Conde (ESP), Boris Krejič (SLO), Gatis Saliņš (LAT) |
Meciul pentru locul 3
SUA vs. Canada
10 septembrie 2023 16:30 |
Boxscore |
Statele Unite | 118–127 (OT) | Canada |
Scorul pe sferturi: 25–34, 31–24, 26–33, 29–20, Overtime: 7–16 | ||
Pt: Edwards 24 Rec: Bridges 9 Pase: Haliburton 7 | Pt: Brooks 39 Rec: Barrett, Powell 7 Pase: Gilgeous-Alexander 12 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 10.666 Arbitri: Yohan Rosso (FRA), Julio Anaya (PAN), Takaki Kato (JPN) |
Finala
SUA vs. Canada
10 septembrie 2023 20:40 |
Boxscore |
Germania | 83–77 | Serbia |
Scorul pe sferturi: 23–26, 24–21, 22–10, 14–20 | ||
Pt: Schröder 28 Rec: Voigtmann 8 Pase: Voigtmann 3 | Pt: Avramović 21 Rec: N. Jović 8 Pase: Bogdanović 5 |
Mall of Asia Arena, Pasay Spectatori: 12.022 Arbitri: Roberto Vázquez (PUR), Omar Bermúdez (MEX), Gatis Saliņš (LAT) |
Clasamentul final
|
|
Note
Referințe
- ^ Satumbaga, Kristel (). „Dates set for 2023 World Cup”. Manila Bulletin. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Henson, Joaquin (). „MVP mulls bidding for 2023 World Cup”. The Philippine Star. Accesat în .
- ^ Henson, Joaquin (). „MVP mulls bidding for 2023 World Cup”. The Philippine Star. Accesat în .
- ^ „Leading nations, exciting multiple host candidacies headline bids for FIBA Basketball World Cup 2023”. FIBA. . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Состоялась рабочая встреча по Кубку мира 2023 года”. Russian Basketball Federation. .
- ^ „FIBA World Cup cometh over”. The Philippine Star. . Accesat în .
- ^ „Manila – Philippine Arena”. 2023 FIBA Basketball World Cup (în engleză). FIBA. Accesat în .
- ^ „Manila – Araneta”. 2023 FIBA Basketball World Cup (în engleză). FIBA. Accesat în .
- ^ Cordero, Abac (). „FIBA World Cup: Venues will be ready in 2023”. The Philippine Star. Accesat în .
- ^ „Manila – Mall of Asia”. 2023 FIBA Basketball World Cup (în engleză). FIBA. Accesat în .
- ^ „Jakarta – Indonesia ArenA”. 2023 FIBA Basketball World Cup (în engleză). FIBA. Accesat în .
- ^ „Okinawa – Okinawa Arena”. 2023 FIBA Basketball World Cup (în engleză). FIBA. Accesat în .
- ^ „2022 Official Basketball Rules p. 80” (PDF). FIBA.com. Accesat în .
- ^ GERMANY, Federația Internațională de Baschet, 2023
Legături externe
Portal Sport | |
Portal Baschet |
Materiale media legate de Cupa Mondială de Baschet Masculin din 2023 la Wikimedia Commons
- Site-ul web oficial