VM i svømming 1982. Det fjerde verdensmesterskapet i svømming ble arrangert Guayaquil i perioden 29. juli til 8. august 1982.
Menn
100 meter fri
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | GDR | Jörg Woithe | 00:50,18 |
2. | USA | Ambrose Gaines | 00:50,21 |
3. | SWE | Per Ola Johansson | 00:50,25 |
200 meter fri
400 meter fri
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | URS | Vladimir Salnikov | 03:51,30 |
2. | URS | Svijatoslav Semenov | 03:51,43 |
3. | GDR | Sven Lodziewski | 03:51,84 |
1500 meter fri
100 meter butterfly
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | USA | Matthew Gribble | 00:53,88 |
2. | FRG | Michael Groß | 00:54,26 |
3. | GBR | Bengt Baron | 00:54,47 |
200 meter butterfly
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | FRG | Michael Groß | 01:58,85 |
2. | URS | Sergej Fesenko | 01:59,91 |
3. | USA | Craig Beardsley | 02:00,08 |
100 meter rygg
200 meter rygg
100 meter bryst
200 meter bryst
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | CAN | Victor Davis | 02:14,77 |
2. | URS | Robertas Žulpa | 02:16,68 |
3. | USA | John Moffett | 02:18,54 |
200 meter medley
400 meter medley
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | BRA | Ricardo Prado | 04:19,78 WR |
2. | GDR | Jens-Peter Bernd | 04:23,02 |
3. | URS | Sergej Fesenko | 04:23,29 |
4 x 100 meter fri
Plass | Land | Utøvere | Tid |
1. | USA | | 03:19,26 WR |
2. | URS | - Sergei Krassiouk
- Alexei Filinow
- Sergei Smiriaguine
- Alexis Markovski
| 03:21,78 |
3. | SWE | - Per Ola Johansson
- Bengt Baron
- Pelle Holmertz
- Pelle Wikström
| 03:22,15 |
4 x 200 meter fri
Plass | Land | Utøvere | Tid |
1. | USA | | 07:21,09 |
2. | URS | | 07:24,91 |
3. | FRG | | 07:25,46 |
4 x 100 meter medley
Plass | Land | Utøvere | Tid |
1. | USA | | 03:40,84 WR |
2. | URS | - Svijatoslav Semenov
- Jurij Kiss
- Aleksej Markovskij
- Sergej Smiriagine
| 03:42,86 |
3. | FRG | | 03:44,78 |
Kvinner
100 meter fri
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | GDR | Birgit Meineke | 00:55,79 |
2. | NED | Annemarie Verstappen | 00:55,87 |
3. | USA | Jill Sterkel | 00:56,27 |
200 meter fri
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | NED | Annemarie Verstappen | 01:59,53 |
2. | GDR | Birgit Meineke | 02:00,67 |
3. | NED | Annelies Maas | 02:00,84 |
400 meter fri
800 meter fri
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | USA | Kimberley Linehan | 08:27,48 |
2. | GBR | Jackie Willmot | 08:32,61 |
3. | GDR | Carmela Schmidt | 08:33,67 |
100 meter butterfly
200 meter butterfly
100 meter rygg
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | GDR | Kristin Otto | 01:01,30 |
2. | GDR | Ina Kleber | 01:02,47 |
3. | USA | Susan Walsh | 01:02,86 |
200 meter rygg
Plass | Land | Utøver | Tid |
1. | GDR | Cornelia Sirch | 02:09,91 WR |
2. | AUS | Georgia Parkes | 02:14,98 |
3. | ROM | Carmen Bunaciu | 02:15,40 |
100 meter bryst
200 meter bryst
200 meter medley
400 meter medley
4 x 100 meter fri
Plass | Land | Utøvere | Tid |
1. | GDR | | 03:43,97 |
2. | USA | - Susan Hebernigg
- Kathleen Treible
- Elisabeth Washut
- Jill Sterkel
| 03:45,76 |
3. | NED | - Annemarie Verstappen
- Annelies Maas
- Wilma van Velsen
- Conny van Bentum
| 03:45,96 |
4 x 100 meter medley
Plass | Land | Utøvere | Tid |
1. | GDR | | 04:05,88 WR |
2. | USA | | 04:08,12 |
3. | URS | - Larissa Gortstsjakova
- Svetlana Varganova
- Natalja Pokas
- Irina Gerassimova
| 04:12,36 |
Medaljeoversikt