Norge under Sommer-OL 2024
Norge under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Norge under Sommer-OL 2024 i Paris | ||||||||||||
Deltakere: | ||||||||||||
Medaljer: | Gull 0 | Sølv 0 | Bronse 0 | Totalt 0 | ||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Norge vil delta under Sommer-OL 2024 i Paris i Frankrike i perioden 26. juli til 11. august 2024.
Troppen består foreløpig av 31 utøvere. Den første gruppen utøvere ble tatt ut 14. mai 2024, og besto av 14 utøvere i idrettene boksing, bryting, roing, seiling, taekwondo og vektløfting.[1] I andre uttak, 4. juni, ble 17 utøvere tatt ut i idrettene padling, roing, sykling og triatlon.[2]
Boksing
Utdypende artikkel: Boksing under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Sekstendedelsfinaler | Åttendedelsfinaler | Kvartfinaler | Semifinaler | Finale | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Nr. | ||
Omar Shiha | Super tungvekt menn | N/A | 0 | ||||
Sunniva Hofstad | Mellomvekt kvinner | N/A | 0 |
Bryting
Utdypende artikkel: Bryting under Sommer-OL 2024
- Freestyle
Utøver | Øvelse | Åttendedelsfinale | Kvartfinale | Semifinale | Omspill | Finale / BF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Nr. | ||
Grace Bullen | −62 kg kvinner |
Friidrett
Utdypende artikkel: Friidrett under Sommer-OL 2024
- Løpsøvelser
Utøver | Øvelse | Innledende heat | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | ||
Håvard Bentdal Ingvaldsen | 400 meter menn | ||||||||
Tobias Grønstad | 800 meter menn | ||||||||
Jakob Ingebrigtsen | 1500 meter menn | ||||||||
Narve Gilje Nordås | |||||||||
Jakob Ingebrigtsen | 5000 meter menn | N/A | |||||||
Narve Gilje Nordås | N/A | ||||||||
Karsten Warholm | 400 meter hekk menn | ||||||||
Zerei Kbrom Mezngi | Maraton menn | N/A | |||||||
Sondre Nordstad Moen | |||||||||
Henriette Jæger | 400 meter kvinner | ||||||||
Line Kloster | 400 meter hekk kvinner | ||||||||
Amalie Iuel | |||||||||
Karoline Bjerkeli Grøvdal | 5000 meter kvinner | N/A | |||||||
Josefine Tomine Eriksen Lakeri Ertzgaard Henriette Jæger Elisabeth Slettum Amalie Iuel | 4 × 400 meter stafett kvinner | N/A |
- Tekniske øvelser
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Distanse | Nr. | Distanse | Nr. | ||
Sondre Guttormsen | Stavsprang menn | ||||
Simen Guttormsen | |||||
Pål Haugen Lillefosse | |||||
Eivind Henriksen | Sleggekast menn | ||||
Thomas Mardal | |||||
Marcus Thomsen | Kulestøt menn | ||||
Lene Retzius | Stavsprang kvinner | ||||
Beatrice Nedberge Llano | Sleggekast kvinner | ||||
Marie-Therese Obst | Spydkast kvinner |
- Tikamp
Utøver | Øvelse | 100 m | LH | KS | HH | 400 m | 110H | DK | SS | SK | 1500 m | Finale | Nr. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sander Skotheim | Resultat | ||||||||||||
Poeng | |||||||||||||
Markus Rooth | Resultat | ||||||||||||
Poeng |
Golf
Utdypende artikkel: Golf under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Totalt | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Resultat | Par | Nr. | ||
Viktor Hovland | Menn | |||||||
Kristoffer Ventura | ||||||||
Madelene Stavnar | Kvinner | |||||||
Celine Borge |
Hestesport
Utdypende artikkel: Hestesport under Sommer-OL 2024
Dressur
Utøver | Hest | Øvelse | Grand Prix | Grand Prix-spesial | Grand Prix-fristil | Totalt | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | Teknisk | Artistisk | Resultat | Nr. | |||
Isabel Freese | Total Hope OLD | Individuelt |
Sprangridning
Utøver | Hest | Øvelse | Kvalifisering | Finale | Totalt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Straff | Nr. | Straff | Nr. | Straff | Nr. | |||
Victoria Gulliksen | Mistral van de Vogelzang | Individuelt |
Håndball
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2024
Både landslaget for kvinner og menn kvalifiserte seg til mesterskapet.[1]
Kvinner
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2024 – Kvinner
- Tropp
- Veronica Kristiansen
- Maren Nyland Aardahl
- Stine Skogrand
- Nora Mørk
- Stine Bredal Oftedal
- Silje Solberg-Østhassel
- Kari Brattset Dale
- Kristine Breistøl
- Vilde Ingstad
- Katrine Lunde
- Marit Røsberg Jacobsen
- Camilla Herrem
- Sanna Solberg-Isaksen
- Henny Reistad
- Innledende runde
Pl | Lag
| K | V | U | T | M+ | M– | MF | P | Kvalifisering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Kvartfinaler |
2 | Tyskland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Slovenia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Sverige | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Danmark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Sør-Korea | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Poeng innbyrdes; 3) Målforskjell innbyrdes; 4) Antall mål scoret innbyrdes; 5) Målforskjell; 6) Antall mål scoret; 7) Loddtrekning
Menn
Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2024 – Menn
- Tropp
- Vetle Eck Aga
- Sander Sagosen
- Sebastian Barthold
- Petter Øverby
- Kristian Sæverås
- Kristian Bjørnsen
- Magnus Gullerud
- Tobias Grøndahl
- Christian O'Sullivan
- Harald Reinkind
- Torbjørn Bergerud
- Gabriel Setterblom
- Simen Lyse
- Alexander Blonz
- Innledende runde
Pl | Lag
| K | V | U | T | M+ | M– | MF | P | Kvalifisering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Kvartfinaler |
2 | Norge | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
3 | Ungarn | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
4 | Frankrike (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
5 | Egypt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
6 | Argentina | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Poeng innbyrdes; 3) Målforskjell innbyrdes; 4) Antall mål scoret innbyrdes; 5) Målforskjell; 6) Antall mål scoret; 7) Loddtrekning
(H) Vert
Padling
Utdypende artikkel: Padling under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Heat | Kvartfinaler | Semifinaler | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | ||
Kristine Strand Amundsen Anna Margrete Sletsjøe Maria Virik Hedda Øritsland | K-4 500 m kvinner |
Roing
Utdypende artikkel: Roing under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Heat | Omløp | Kvartfinaler | Semifinaler | Finale | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | ||
Kjetil Borch Martin Helseth | Dobbeltsculler menn | ||||||||||
Erik Solbakken Jonas Slettemark Juel Kristoffer Brun Oscar Stabe Helvig | Dobbeltfirer menn | ||||||||||
Lars Martin Benske Ask Jarl Tjøm | Dobbeltsculler, lettvekt menn | ||||||||||
Thea Helseth Inger Kavlie | Dobbeltsculler kvinner |
Seiling
Utdypende artikkel: Seiling under Sommer-OL 2024
- Elimineringsrace
Utøver | Øvelse | Regatta | Nr. | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | QF | SF1 | SF2 | SF3 | SF4 | SF5 | SF6 | F1 | F2 | F3 | F4 | F5 | F6 | |||
Mina Mobekk | IQFoil kvinner | N/A |
- Racing
Utøver | Øvelse | Regatta | Nettpoeng | Nr. | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
Hermann Tomasgaard | Laser menn | N/A | |||||||||||||||||
Line Flem Høst | Laser Radial kvinner | N/A | |||||||||||||||||
Marie Rønningen Helene Næss | 49erFX kvinner |
Skyting
Utdypende artikkel: Skyting under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Kvalifisering | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Poeng | Nr. | Poeng | Nr. | ||
Jon-Hermann Hegg | Halvmatch menn | ||||
Ole Martin Halvorsen | |||||
Erik Watndal | Skeet menn | ||||
Jeanette Hegg Duestad | 10 meter luftrifle kvinner | ||||
Synnøve Berg | |||||
Jenny Stene | Halvmatch kvinner |
Stuping
Utdypende artikkel: Stuping under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Innledende runde | Semifinaler | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Nr. | Poeng | Nr. | Poeng | Nr. | |||
Helle Tuxen | 3 meter kvinner |
Svømming
Utdypende artikkel: Svømming under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | ||
Nicholas Lia | 50 meter fri menn | ||||||
Henrik Christiansen | 800 meter fri menn | N/A | |||||
1500 meter fri menn | N/A | ||||||
Jon Jøntvedt | 800 meter fri menn | N/A |
Sykling
Utdypende artikkel: Sykling under Sommer-OL 2024
Landeveissykling
- Menn
Utøver | Øvelse | Tid | Nr. |
---|---|---|---|
Tobias Foss | Fellesstart | ||
Søren Wærenskjold | |||
Tobias Foss | Temporitt | ||
Søren Wærenskjold |
- Kvinner
Utøver | Øvelse | Tid | Nr. |
---|---|---|---|
Marte Berg Edseth | Fellesstart | ||
Ingvild Gåskjenn | |||
Temporitt |
Banesykling
- Omnium
Utøver | Øvelse | Scratch | Tempoløp | Eliminasjonsritt | Poengløp | Totale poeng | Nr. | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nr. | Poeng | Nr. | Poeng | Nr. | Poeng | Nr. | Poeng | ||||
Anita Stenberg | Omnium kvinner |
Terrengsykling
Utøver | Øvelse | Tid | Nr. |
---|---|---|---|
Knut Røhme | Terrengsykling menn |
Taekwondo
Utdypende artikkel: Taekwondo under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Åttendedelsfinale | Kvartfinale | Semifinale | Omspill | Finale / BF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Nr. | ||
Richard Ordemann | Menn +80 kg |
Tennis
Utdypende artikkel: Tennis under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Første runde | Andre runde | Tredje runde | Kvartfinale | Semifinale | Finale / BF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Nr. | ||
Casper Ruud | Singel menn |
Triatlon
Utdypende artikkel: Triatlon under Sommer-OL 2024
- Individuelt
Utøver | Øvelse | Svømming (1.5 km) | Mellomtid 1 | Sykling (40 km) | Mellomtid 2 | Løping (10 km) | Totaltid | Nr. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kristian Blummenfelt | Menn | |||||||
Vetle Bergsvik Thorn | ||||||||
Lotte Miller | Kvinner | |||||||
Solveig Løvseth |
- Stafett
Utøver | Øvelse | Tid | Nr. | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Svømming (300 m) | Bytte 1 | Sykling (7 km) | Bytte 2 | Løping (2 km) | Total tid gruppe | |||
Lotte Miller | Blandet stafett | N/A | ||||||
Solveig Løvseth | ||||||||
Kristian Blummenfelt | ||||||||
Vetle Bergsvik Thorn | ||||||||
Totalt | N/A |
Vektløfting
Utdypende artikkel: Vektløfting under Sommer-OL 2024
Utøver | Øvelse | Rykk | Rykk og støt | Totalt | Nr. | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | ||||
Solfrid Koanda | Kvinner −81 kg |
Volleyball
Utdypende artikkel: Volleyball under Sommer-OL 2024
Sandvolleyball
Utøver | Øvelse | Innledende runde | Nr. | Åttendedelsfinale | Kvartfinale | Semifinale | Finale / BF | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Nr. | |||
Anders Mol Christian Sørum | Menn |
Referanser
- ^ a b «16 utøvere tatt ut i første uttak til OL og Paralympics i Paris» (PDF). Olympiatoppen. 14. mai 2024. Besøkt 4. juni 2024.
- ^ «23 utøvere tatt ut i andre uttak til OL og Paralympics i Paris» (PDF). Olympiatoppen. 4. juni 2024. Besøkt 4. juni 2024.
Eksterne lenker
- Profilside på olympics.com