2022 UEFA Women's Under-19 Championship qualification Tournament details Dates Round 1: 15 September – 26 October 2021 Round 2: 5 April – 16 May 2022 Teams 52 (from 1 confederation) Tournament statistics Matches played 151 Goals scored 524 (3.47 per match) Top scorer(s) Maja Jelčić (7 goals)
International football competition
The 2022 UEFA Women's Under-19 Championship qualifying competition was a women's under-19 football competition that determined the seven teams joining the automatically qualified hosts the Czech Republic in the 2022 UEFA Women's Under-19 Championship final tournament.[1]
A record 52 teams, including hosts the Czech Republic, entered the qualifying competition.[1] Players born on or after 1 January 2003 were eligible to participate.
Format From this season, UEFA implemented a new format for the women's U17 and U19 Euros, based on a league-style qualifying format.
The teams are divided into two leagues: League A and League B. In this first season of the new system, the teams were divided using coefficient rankings.
Each league will play two rounds:
Round 1: In each league, groups of 4 teams will play mini-tournaments in a single round-robin format. The six winners of each mini-tournament in league B and the best runner-up will be promoted and the seven last-placed teams in league A mini-tournaments will be relegated. Round 2: The seven winners of League A will qualify for the final tournament. The six winners of mini-tournaments in league B and the best runner-up will be promoted and the last-placed teams in league A will be relegated for Round 1 of the next edition of the tournament. Tiebreakers For rounds 1 and 2, teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria were to be applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 14.01 and 14.02):[2]
higher number of points obtained in the matches played among the teams in question; Goal difference in head-to-head matches among tied teams; Goals scored in head-to-head matches among tied teams; If more than two teams were tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams were still tied, all head-to-head criteria above were reapplied exclusively to this subset of teams; Goal difference in all group matches; Goals scored in all group matches; Higher position in the applicable ranking: for teams in round 1, position in the coefficient rankings; for teams in round 2, position in the round 1 league ranking. Round 1 Draw The draw for the qualifying round was held on 11 March 2021, 15:00 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[3]
The teams were seeded according to their coefficient ranking, calculated based on the following :[1]
Each group contained one team from Pot A, one team from Pot B, one team from Pot C, and one team from Pot D. For political reasons, Russia and Ukraine and Bosnia and Herzegovina and Kosovo would not be drawn in the same group.[3]
The 28 first teams in the coefficient ranking qualified for League A. Teams 29–52 qualified for League B.
Teams entering League A [4]
Teams entering League B [4]
League A Times are CEST (UTC+2), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).
Group A1 First match(es) will be played: 20 October 2021. Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
16:00
20 October 2021 (2021-10-20 )
19:00
Sportpark Marsdijk, Assen Referee: Ioanna Allayiotou (
Cyprus )
23 October 2021 (2021-10-23 )
16:00
Sportpark Marsdijk, Assen 23 October 2021 (2021-10-23 )
19:00
26 October 2021 (2021-10-26 )
19:00
Referee: Ioanna Allayiotoi (
Cyprus )
26 October 2021 (2021-10-26 )
19:00
Sportpark Marsdijk, Assen Group A2 Source: UEFA(H) Hosts
15 September 2021 (2021-09-15 )
19:00
18 September 2021 (2021-09-18 )
13:00
18 September 2021 (2021-09-18 )
19:00
21 September 2021 (2021-09-21 )
19:00
Group A3 Source: UEFA(H) Hosts
15 September 2021 (2021-09-15 )
Referee: Ana Maria Alexandra Terteleac (
Romania )
18 September 2021 (2021-09-18 )
18 September 2021 (2021-09-18 )
Referee: Ana Maria Alexandra Terteleac (
Romania )
21 September 2021 (2021-09-21 )
Group A4 Updated to match(es) played on 26 October 2021. Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
14:00
Referee: Eleni Antoniou (
Greece )
20 October 2021 (2021-10-20 )
18:00
23 October 2021 (2021-10-23 )
18:00
Referee: Eleni Antoniou (
Greece )
26 October 2021 (2021-10-26 )
14:00
Group A5 Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
Referee: Marina Živković (
Serbia )
20 October 2021 (2021-10-20 )
Referee: Zulema González González (
Spain )
23 October 2021 (2021-10-23 )
Referee: Zulema González González (
Spain )
23 October 2021 (2021-10-23 )
26 October 2021 (2021-10-26 )
Referee: Marina Živković (
Serbia )
26 October 2021 (2021-10-26 )
Group A6 Source: UEFA(H) Hosts
19 October 2021 (2021-10-19 )
19 October 2021 (2021-10-19 )
22 October 2021 (2021-10-22 )
22 October 2021 (2021-10-22 )
25 October 2021 (2021-10-25 )
Group A7 Updated to match(es) played on 26 October 2021. Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
12:00
Campo Comunale Maserà, Padua 20 October 2021 (2021-10-20 )
15:00
23 October 2021 (2021-10-23 )
14:00
23 October 2021 (2021-10-23 )
15:00
Referee: Jelena Cvetković (
Serbia )
26 October 2021 (2021-10-26 )
15:00
Campo Comunale Maserà, Padua 26 October 2021 (2021-10-26 )
15:00
Referee: Jelena Cvetković (
Serbia )
League B Group B1 Updated to match(es) played on 26 October 2021. Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
Referee: Jelena Jermolajeva (
Latvia )
23 October 2021 (2021-10-23 )
Referee: Michalina Diakow (
Poland )
26 October 2021 (2021-10-26 )
Referee: Vera Opeykina (
Russia )
Group B2 Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
20 October 2021 (2021-10-20 )
23 October 2021 (2021-10-23 )
23 October 2021 (2021-10-23 )
26 October 2021 (2021-10-26 )
26 October 2021 (2021-10-26 )
Group B3 Source: UEFA(H) Hosts
19 October 2021 (2021-10-19 )
12:00
Referee: Andromachi Tsiofliki (
Greece )
22 October 2021 (2021-10-22 )
16:00
Albania 1–0 Andorra Tanushi 90' Report
Referee: Andromachi Tsiofliki (
Greece )
25 October 2021 (2021-10-25 )
15:00
Andorra 1–0 Moldova Montero 64' Report
Group B4 Updated to match(es) played on 20 October 2021. Source: UEFA(H) Hosts
20 October 2021 (2021-10-20 )
11:00
Israel 1–0 Malta Levi 60' Report
20 October 2021 (2021-10-20 )
16:00
23 October 2021 (2021-10-23 )
11:00
23 October 2021 (2021-10-23 )
16:00
26 October 2021 (2021-10-26 )
11:00
Malta 0–1 Georgia Report Sulashvili 32'
26 October 2021 (2021-10-26 )
16:00
Group B5 Source: UEFA(H) Hosts
19 October 2021 (2021-10-19 )
11:00
19 October 2021 (2021-10-19 )
15:30
22 October 2021 (2021-10-22 )
11:00
22 October 2021 (2021-10-22 )
15:30
Referee: María Martínez (
Spain )
25 October 2021 (2021-10-25 )
11:00
25 October 2021 (2021-10-25 )
11:00
Referee: María Martínez (
Spain )
Group B6 Source: UEFA(H) Hosts
19 October 2021 (2021-10-19 )
14:30
Estonia 0–2 Montenegro Report Petrović 65' Simonović 81'
Referee: Emilie Dokset (
Norway )
19 October 2021 (2021-10-19 )
14:30
Referee: Alexandra Ponomareva (
Russia )
22 October 2021 (2021-10-22 )
14:30
22 October 2021 (2021-10-22 )
14:30
Referee: Emilie Dokset (
Norway )
25 October 2021 (2021-10-25 )
14:30
Armenia 0–6 Estonia Report Teern 34' Saulus 42' , 65' , 73' Hüdsi 52' , 77'
Referee: Alexandra Ponomareva (
Russia )
25 October 2021 (2021-10-25 )
14:30
Ranking of second-placed teams Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification 1 B2 Greece 3 2 0 1 12 3 +9 6 Promotion to Round 2 (League A) 2 B6 Montenegro 3 2 0 1 6 1 +5 6 3 B1 North Macedonia 3 2 0 1 8 5 +3 6 4 B5 Kosovo 3 2 0 1 5 2 +3 6 5 B4 Georgia 3 1 1 1 3 3 0 4 6 B3 Albania 3 1 1 1 2 4 −2 4
Updated to match(es) played on 25 October 2021. Source: UEFA
Round 2 Draw The 21 teams of Round 1 League A and the 7 teams of Round 2 League B (six group winners and the best runner-up) are drawn in seven groups of four teams. The seeding of the draw pots are determined by the following criteria (Regulations Article 15.01):[5]
The teams were seeded according to their results in the round 1 (Regulations Article 15.01).[5]
Teams entering League A Source: UEFA Rules for classification: 1) round 1 position; 2) points; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) disciplinary points; 6) coefficient. Notes:
^ a b Disciplinary points: England -2, Spain -3. ^ a b Disciplinary points: Belgium -3, Netherlands -4. Teams entering League B Source: UEFA Rules for classification: 1) round 1 position; 2) points; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) disciplinary points; 6) coefficient. Notes:
^ a b Disciplinary points: Northern Ireland -4, Slovenia -5. League A Times are CEST (UTC+2), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).
Group A1 6 April 2022 (2022-04-06 )
13:00
6 April 2022 (2022-04-06 )
18:30
9 April 2022 (2022-04-09 )
13:00
12 April 2022 (2022-04-12 )
18:00
Group A2 Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Promotion 1 Germany (H) 1 0 1 0 1 1 0 1 Qualified for the final tournament 2 Finland 1 0 1 0 1 1 0 1 3 Belarus 0 0 0 0 0 0 0 0 Withdrew 4 Russia 0 0 0 0 0 0 0 0 Suspended[a]
Source: UEFA(H) Hosts Notes:
^ On 28 February 2022, UEFA suspended Russian clubs and national teams from all competitions.[6] [7] Group A3 Source: UEFA(H) Hosts
6 April 2022 (2022-04-06 )
14:30
England 3–0 Wales Ross 54' Goodwin 57' Watson 84' Report
Referee: Zulema Gonzalez Gonzalez (
Spain )
6 April 2022 (2022-04-06 )
20:30
Referee: Victoria Beyer (
France )
9 April 2022 (2022-04-09 )
14:30
9 April 2022 (2022-04-09 )
20:30
Belgium 1–1 Wales Report Mcgowan 43'
Referee: Victoria Beyer (
France )
12 April 2022 (2022-04-12 )
14:30
12 April 2022 (2022-04-12 )
14:30
Referee: Zulema González González (
Spain )
Group A4 Updated to match(es) played on 16 May 2022. Source: UEFA(H) Hosts
10 May 2022 (2022-05-10 )
12:00
10 May 2022 (2022-05-10 )
18:00
Austria 4–0 Bulgaria Wirnsberger 45+5' Felix 66' , 69' Kraker 70' Report
Attendance: 150
Referee: Franziska Wildfeuer (
Germany )
13 May 2022 (2022-05-13 )
18:00
16 May 2022 (2022-05-16 )
18:00
16 May 2022 (2022-05-16 )
18:00
Attendance: 25
Referee: Franziska Wildfeuer (
Germany )
Group A5 Source: UEFA(H) Hosts
6 April 2022 (2022-04-06 )
14:30
9 April 2022 (2022-04-09 )
12:00
9 April 2022 (2022-04-09 )
14:30
Italy 3–1 Hungary Beccari 11' Pfattner 23' Arcangeli 87' (pen.) Report Németh 59'
Referee: Michalina Diakow (
Poland )
12 April 2022 (2022-04-12 )
14:30
Stadio Comunale Euganeo, Padova Referee: Michalina Diakow (
Poland )
12 April 2022 (2022-04-12 )
14:30
Group A6 Source: UEFA(H) Hosts
6 April 2022 (2022-04-06 )
17:00
Sports Center CF Fão, Fão 6 April 2022 (2022-04-06 )
17:00
Cidade Desportiva do SC Braga, Braga Referee: Maria Marotta (
Italy )
9 April 2022 (2022-04-09 )
17:00
Sports Center CF Fão, Fão Referee: Abigail Marriott (
England )
9 April 2022 (2022-04-09 )
17:00
Estádio Municipal de Fafe, Fafe Referee: Maria Marotta (
Italy )
12 April 2022 (2022-04-12 )
17:00
Referee: Abigail Marriott (
England )
12 April 2022 (2022-04-12 )
17:00
Cidade Desportiva do SC Braga, Braga Group A7 Source: UEFA(H) Hosts
6 April 2022 (2022-04-06 )
15:00
Referee: Araksya Saribekyan (
Armenia )
6 April 2022 (2022-04-06 )
18:00
9 April 2022 (2022-04-09 )
15:00
9 April 2022 (2022-04-09 )
15:00
12 April 2022 (2022-04-12 )
15:00
12 April 2022 (2022-04-12 )
15:00
Referee: Araksya Saribekyan (
Armenia )
League B Times are CEST (UTC+2), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).
Group B1 6 April 2022 (2022-04-06 )
15:00
6 April 2022 (2022-04-06 )
20:30
9 April 2022 (2022-04-09 )
15:00
9 April 2022 (2022-04-09 )
20:30
Referee: Jelena Medjedovic (
Serbia )
12 April 2022 (2022-04-12 )
15:00
Referee: Jelena Medjedovic (
Serbia )
Group B2 6 April 2022 (2022-04-06 )
17:30
6 April 2022 (2022-04-06 )
17:30
Referee: Cristina Trandafir (
Romania )
9 April 2022 (2022-04-09 )
17:30
Referee: Cristina Trandafir (
Romania )
12 April 2022 (2022-04-12 )
16:30
North Macedonia 0–1 Slovenia Report
12 April 2022 (2022-04-12 )
16:30
Group B3 6 April 2022 (2022-04-06 )
9 April 2022 (2022-04-09 )
9 April 2022 (2022-04-09 )
12 April 2022 (2022-04-12 )
12 April 2022 (2022-04-12 )
Referee: Andromachi Tsiofliki (
Greece )
Group B4 5 April 2022 (2022-04-05 )
20:00
8 April 2022 (2022-04-08 )
20:00
11 April 2022 (2022-04-11 )
14:00
Group B5 5 April 2022 (2022-04-05 )
15:30
8 April 2022 (2022-04-08 )
11:00
11 April 2022 (2022-04-11 )
12:00
Referee: Meitar Shemesh (
Israel )
Group B6 5 April 2022 (2022-04-05 )
11:00
Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi - Emir Hotels 2, Manavgat 8 April 2022 (2022-04-08 )
11:00
Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi - Emir Hotels 2, Manavgat 8 April 2022 (2022-04-08 )
14:00
Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi - Emir Hotels 1, Manavgat Referee: Viola Raudziņa (
Latvia )
11 April 2022 (2022-04-11 )
14:00
Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi - Emir Hotels 1, Manavgat Referee: Viola Raudziņa (
Latvia )
11 April 2022 (2022-04-11 )
14:00
Arslan Zeki Demirci Spor Kompleksi - Emir Hotels 2, Manavgat Ranking of second-placed teams Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification 1 B1 Malta 3 2 1 0 6 4 +2 7 Promotion to League A for the next tournament qualification 2 B6 Turkey 3 2 0 1 13 5 +8 6 3 B2 North Macedonia 3 2 0 1 4 2 +2 6 4 B4 Kosovo 3 2 0 1 6 5 +1 6 5 B5 Andorra 3 2 0 1 4 7 −3 6 6 B3 Lithuania 3 1 1 1 1 2 −1 4
Source: UEFA Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) higher position in the round 1 league ranking.
Qualified teams The following eight teams qualify for the final tournament.
Team Qualified as Qualified on Previous appearances in Under-19 Euro 1 only U-19 era (since 2002) Czech Republic Hosts 24 September 2019 [1] 0 (debut) Germany Round 2 Group A2 winners 12 April 2022 16 (2002 , 2003 , 2004 , 2005 , 2006 , 2007 , 2008 , 2009 , 2010 , 2011 , 2013 , 2015 , 2016 , 2017 , 2018 , 2019 ) England Round 2 Group A3 winners 12 April 2022 13 (2002 , 2003 , 2005 , 2007 , 2008 , 2009 , 2010 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 , 2017 , 2019 ) Sweden Round 2 Group A1 winners 12 April 2022 9 (2002 , 2003 , 2006 , 2008 , 2009 , 2012 , 2013 , 2014 , 2015 ) Norway Round 2 Group A4 winners 16 May 2022 13 (2002 , 2003 , 2004 , 2007 , 2008 , 2009 , 2011 , 2013 , 2014 , 2015 , 2016 , 2018 , 2019 ) Italy Round 2 Group A5 winners 12 April 2022 7 (2003 , 2004 , 2008 , 2010 , 2011 , 2017 , 2018 ) Spain Round 2 Group A6 winners 12 April 2022 14 (2002 , 2003 , 2004 , 2007 , 2008 , 2010 , 2011 , 2012 , 2014 , 2015 , 2016 , 2017 , 2018 , 2019 ) France Round 2 Group A7 winners 12 April 2022 15 (2002 , 2003 , 2004 , 2005 , 2006 , 2007 , 2008 , 2009 , 2010 , 2013 , 2015 , 2016 , 2017 , 2018 , 2019 )
1 Bold indicates champions for that year. Italic indicates hosts for that year.
Goalscorers In round 1 there were 264 goals scored in 78 matches, for an average of 3.38 goals per match.
In round 2 there have been 260 goals scored in 73 matches, for an average of 3.56 goals per match (as of 16 May 2022).
In total there have been 524 goals scored in 151 matches, for an average of 3.47 goals per match (as of 16 May 2022).
7 goals
6 goals
5 goals
4 goals
3 goals
Luna Vanzeir Natallia Asmykovich Dimitra Ivanova Nadezhda Ivanova Nikoline Dudek Malou Rylov Kärt Hüdsi Maria Gkouni Papaioannou Meida Proscevičiūtė Teodora Nikolovska Iris Omarsdottir Eilidh Adams Karina Pelikanova Silvia Lloris Lisa Björk Noémie Potier Serena Li Puma Ella Hilliard 2 goals
1 goal
1 own goal
Laia Sin (against Slovakia) Eleonora Vasiliou (against Albania) Marta Liisa Staalfeldt (against Scotland) Sarita Petersen (against Belarus) Blanka Bokor (against Denmark) Viktória Kránitz (against Finland) Noémi Tőrők (against Finland) Elmedina Avdili (against Croatia) Felicia Frick (against Slovenia) Alina Chirica (against North Macedonia) Sara Marković (against Latvia) Nelly Rodrigues (against Spain) Emma Bucci (against Switzerland) Shauna Brennan (against England) Mina Čavić (against Sweden) Source: UEFA.com
References ^ a b c d "2021/22 Women's U19 round 1 guide". UEFA.com . Union of European Football Associations. 13 September 2021. ^ "Regulations of the UEFA European Women's Under-19 Championship, 2020/21". UEFA. 13 July 2020. ^ a b "2021/22 Women's U19 round 1 draw made". UEFA.com . UEFA. ^ a b "UEFA WOMEN'S UNDER-19 NATIONAL TEAM COEFFICIENTS" (PDF) . UEFA.com . UEFA. ^ a b "Regulations of the UEFA European Women's Under-19 Championship". UEFA.com . UEFA. ^ "FIFA/UEFA suspend Russian clubs and national teams from all competitions". UEFA.com. 28 February 2022. ^ "2021/22 Women's Under-17 EURO round 2: Denmark in finals". UEFA.com. 16 March 2022. External links Under-18 era Under-19 era Qualifications Squads 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Domestic leagues Domestic cups League cups UEFA competitions International competitions