Rem als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Tipus | rem als Jocs Olímpics |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional de Societats de Rem Comitè Olímpic Internacional |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1996 |
Nombre de participants | 608 |
Localització i Dates | |
Localització | Lanier (Geòrgia) 34° 14′ N, 83° 57′ O / 34.24°N,83.95°O / 34.24; -83.95 |
Estat | Estats Units d'Amèrica |
Interval de temps | 21 juliol 1996 – 28 juliol 1996 |
Número d'edició | 22 (1996) |
Competició | |
Resultat | |
Doble scull lleuger masculí | Markus Gier |
Scull individual masculí | Xeno Müller |
Doble scull femení | Kathleen Heddle |
Doble scull lleuger femení | Constanța Burcică |
Quàdruple scull femení | Katrin Rutschow-Stomporowski |
Scull individual femení | Ekaterina Karsten |
Dos sense timoner femení | Megan Marcks |
Vuit amb timoner femení | Liliana Gafencu |
Doble scull masculí | Davide Tizzano |
Quatre sense timoner masculí | Nick Green |
Quatre sense timoner lleuger masculí | Victor Feddersen |
Quàdruple scull masculí | André Steiner |
Dos sense timoner masculí | Steve Redgrave |
← 1992 |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1996 celebrats a la ciutat d'Atlanta (Estats Units d'Amèrica) es disputaren 14 proves de rem, 8 en categoria masculina i 6 en categoria femenina. Les proves tingueren lloc entre els dies 21 i 28 de juliol de 1996 al llac Lanier (Gainesville).
Participaren un total de 608 remers, entre ells 403 homes i 205 dones, de 45 comitès nacionals diferents
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Scull individual Detalls | Xeno Mueller | Derek Porter | Thomas Lange |
Doble Scull Detalls | Itàlia Agostino Abbagnale Davide Tizzano | Noruega Steffen Skår Størseth Kjetil Undset | França Frederic Kowal Samuel Barathay |
Quàdruple Scull Detalls | Alemanya Andreas Hajek Stephan Volkert Andre Steiner Andre Willms | Estats Units Tim Young Eric Mueller Brian Jamieson Jason Gailes | Austràlia Janusz Hooker Boden Joseph Hanson Duncan Free Ronald Snook |
Dos sense timoner Detalls | Regne Unit Steven Redgrave Matthew Pinsent | Austràlia David Weightman Robert Geoffrey Scott | França Michel Andrieux Jean Christophe Rolland |
Quatre sense timoner Detalls | Austràlia Nicholas Green Drew Ginn James Tomkins Mike McKay | França Bertrand Vecten Olivier Moncelet Daniel Fauche Giles Bosquet | Regne Unit Gregory Searle Jonny Searle Rupert John Obholzer Tim James Foster |
Vuit amb timoner Detalls | Països Baixos Koos Maasdijk Ronald Florijn Jeroen Duyster Michiel Bartman Henk-Jan Zwolle Niels van der Zwan Niels van Steenis Diederik Simon Nico Rienks | Alemanya Mark Kleinschmidt Detlef Kirchhoff Wolfram Huhn Roland Baar Marc Weber Ulrich Viefers Peter Thiede Thorsten Streppelhoff Frank Joerg Richter | Rússia Pavel Melnikov Andrey Glukhov Anton Chermashentsev Aleksandr Lukyanov Nikolay Aksyonov Dmitriy Rozinkevich Sergeij Matveyev Roman Monchenko Vladimir Volodenkov |
Doble scull lleuger Detalls | Suïssa Michael Gier Markus Gier | Països Baixos Maarten van der Linden Pepijn Aardewijn | Austràlia Bruce Hick Anthony Edwards |
Quatre sense timoner lleuger Detalls | Dinamarca Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen Eskild Ebbesen | Canadà Brian Peaker Jeffrey Lay Dave Boyes Gavin Hassett | Estats Units Marc Schneider Jeff Pfaendtner David Collins William Carlucci |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Scull individual Detalls | Katsiarina Karsten | Silken Laumann | Trine Hansen |
Doble Scull Detalls | Canadà Kathleen Heddle Marnie McBean | R.P. de la Xina Xiuyun Zhang Mianying Cao | Països Baixos Irene Eijs Eeke van Nes |
Doble scull lleuger Detalls | Romania Camelia Macoviciuc Constanţa Burcica | Estats Units Teresa Z. Bell Lindsay Burns | Austràlia Virginia Lee Rebecca Joyce |
Quàdruple Scull amb timoner Detalls | Alemanya Katrin Rutschow Jana Sorgers Kerstin Koppen Kathrin Boron | Ucraïna Svetlana Maziy Dina Myftakhutdinova Inna Frolova Olena Ronzhyna | Canadà Laryssa Biesenthal Diane O’Grady Kathleen Heddle Marnie McBean |
Dos sense timoner Detalls | Austràlia Megan Marcks Kate Slatter | Estats Units Missy Schwen Karen Kraft | França Christine Gosse Helene Cortin |
Vuit amb timoner Detalls | Romania Liliana Gafencu Veronica Cochelea Elena Georgescu Anca Tănase Doina Spircu Mărioara Popescu Ioana Olteanu Elisabeta Lipă Doina Ignat | Canadà Anna van der Kamp Tosha Tsang Lesley Thompson Emma Robinson Jessica Monroe Heather McDermid Maria Maunder Theresa Luke Alison Korn | Belarús Yelena Mikulich Marina Znak Natalya Volchek Natalia Stasyuk Tamara Davydenko Valentina Skrabatun Natalya Lavrinenko Yaroslava Pavlovich Aleksandra Pankina |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Austràlia | 2 | 1 | 2 | 5 |
2 | Alemanya | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Romania | 2 | 0 | 0 | 2 |
Suïssa | 2 | 0 | 0 | 2 | |
5 | Canadà | 1 | 4 | 1 | 6 |
6 | Països Baixos | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Belarús | 1 | 0 | 1 | 2 |
Dinamarca | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Regne Unit | 1 | 0 | 1 | 2 | |
10 | Itàlia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Estats Units | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | França | 0 | 1 | 3 | 4 |
13 | Noruega | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ucraïna | 0 | 1 | 0 | 1 | |
R.P. de la Xina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Rússia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Rem 1996 Arxivat 2008-12-07 a Wayback Machine.