Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 1968
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 celebrats a Ciutat de Mèxic (Mèxic) es disputà una competició de futbol en categoria masculina. La competició tingué lloc entre els dies 13 i 26 d'octubre de 1968.
Comitès participants
Participaren un total de 273 futbolistes de 16 comitès nacionals diferents:
Resum de medalles
Prova | Or | Argent | Bronze |
Futbol masculí | Hongria István Básti Antal Dunai Lajos Dunai Ernö Noskó Deszö Novák Károly Fatér László Fazekas István Juhász László Keglovich Lajos Kocsis Iván Menczel László Nagy Miklós Páncsics István Sárközi Lajos Szűcs Zoltan Szarka Miklos Szalai | Bulgària Stoyan Yordanov Atanas Gerov Georgi Hristakiev Milko Gaydarski Kiril Ivkov Ivaylo Georgiev Tsvetan Dimitrov Evgeni Yanchovski Petr Jèkov Atanas Hristov Asparuh Donev Kiril Hristov Gueorgui Ivanov Todor Nikolov Yancho Dimitrov Ivan Zafirov Mihail Gyonin Georgi Vasilev | Japó Kenzo Yokoyama Hiroshi Katayama Masakatsu Miyamoto Yoshitada Yamaguchi Mitsuo Kamata Ryozo Suzuki Kiyoshi Tomizawa Takaji Mori Aritatsu Ogi Eizo Yuguchi Shigeo Yaegashi Teruki Miyamoto Masashi Watanabe Yasuyuki Kuwahara Kunishige Kamamoto Ikuo Matsumoto Ryuichi Sugiyama Masahiro Hamazaki |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Hongria | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Bulgària | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Japó | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultats
Primera ronda
- Grup A
Equip | J | G | E | P | GF | GC | DG | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
França | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 4 |
Mèxic | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 |
Colòmbia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 2 |
Guinea | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 9 | −5 | 2 |
Mèxic | 1 – 0 | Colòmbia |
---|---|---|
Estrada 6' | Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Istvan Zsolt (HON)
França | 3 – 1 | Guinea |
---|---|---|
Hallet 61' Horlaville 64' Perrigaud 70' | Resum | Maxim 79' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Milivoje Gugulovic (IUG)
Guinea | 3 – 2 | Colòmbia |
---|---|---|
Ndongo 26' Bouya 58' 84' | Resum | Santa 49' Mosquera 66' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Dimitar Rumenchev (BUL)
França | 4 – 1 | Mèxic |
---|---|---|
Kanyan Case 20' 69' Teamboueon 30' Medina 36' | Resum | Victorino 26' |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Erwin Hieger (PER)
Mèxic | 4 – 0 | Guinea |
---|---|---|
Pereda 70' 85' Pulido Rodríguez 86' 88' | Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Suvaree Wanchai (TAI)
Colòmbia | 2 – 1 | França |
---|---|---|
Tamayo Hoyos 14' Jaramillo 35' | Resum | Teamboueon 59' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Karol Galba (TXC)
- Grup B
Equip | J | G | E | P | GF | GC | DG | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Espanya | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 5 |
Japó | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 |
Brasil | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | −1 | 2 |
Nigèria | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | −5 | 1 |
Espanya | 1 – 0 | Brasil |
---|---|---|
Fernández 77' | Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Abraham Klein (ISR)
Japó | 3 – 1 | Nigèria |
---|---|---|
Kamamoto 24' 72' 89' | Resum | Okoye 33' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Ramon Sagastume (SLV)
Espanya | 3 – 0 | Nigèria |
---|---|---|
Ortuño 27' Grande 52' 69' | Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Augusto Robles (GUI)
Brasil | 1 – 1 | Japó |
---|---|---|
Ferreti 9' | Resum | Watanabe 83' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = George Lamptey (GHA)
Brasil | 3 – 3 | Nigèria |
---|---|---|
Ferreti 50' Olumodeji 59' Tião 65' | Resum | Olayombo 10' 41' Anieke 19' |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Seyoum Tarekegn (ETI)
Espanya | 0 – 0 | Japó |
---|---|---|
Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Erwin Hieger (PER)
- Grup C
Equip | J | G | E | P | GF | GC | DG | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hongria | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 5 |
Israel | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 6 | +2 | 4 |
Ghana | 3 | 0 | 2 | 1 | 6 | 8 | −2 | 2 |
El Salvador | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | −6 | 1 |
Israel | 5 – 3 | Ghana |
---|---|---|
Spiegel 11' 75' Feigenbaum 16' 30' 70' | Resum | Jabir 18' 79' Amosa 35' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Michel Kitabdjian (FRA)
Hongria | 4 – 0 | El Salvador |
---|---|---|
Menczel 19' A. Dunai 47' Fazekas 51' Sárközi 68' | Resum |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Diego De Leo (MEX)
Hongria | 2 – 2 | Ghana |
---|---|---|
A. Dunai 15' Menczel 17' | Resum | Sunday 12' Sampene 33' |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Yoshiyuki Maruyama (JAP)
Israel | 3 – 1 | El Salvador |
---|---|---|
Talbi 20' Spiegler 44' Bar 85' | Resum | Martínez 35' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Thompson Shakibudeen (NGA)
El Salvador | 1 – 1 | Ghana |
---|---|---|
Rodríguez 42' | Resum | Kofi 55' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Mariano Medina (ESP)
Hongria | 2 – 0 | Israel |
---|---|---|
A. Dunai 40' 75' | Resum |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Arturo Yamasaki (PER)
- Grup D
Equip | J | G | E | P | GF | GC | DG | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bulgària | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 3 | +8 | 5 |
Guatemala | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 4 |
Txecoslovàquia | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 3 | +7 | 3 |
Tailàndia | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 19 | −18 | 0 |
Guatemala | 1 – 0 | Txecoslovàquia |
---|---|---|
Stockes 28' | Resum |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Romualdo Arppi Filho (BRA)
Bulgària | 7 – 0 | Tailàndia |
---|---|---|
Gyonin 25' Jèkov 55' Hristov 56' 61' Zafirov 73' Donev 85' Ivkov 88' | Resum |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Guillermo Velasquez (COL)
Bulgària | 2 – 2 | Txecoslovàquia |
---|---|---|
Georgiev 44' Jèkov 77' | Resum | Jarabinsky 25' Petráš 42' |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Abel Aguilar (MEX)
Guatemala | 4 – 1 | Tailàndia |
---|---|---|
N. Melgar 23' 85' Roldán 55' Lopez Oliva 67' | Resum | Udomsilp Sornbutnark 44' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Jean-Louis Faber (GUI)
Bulgària | 2 – 1 | Guatemala |
---|---|---|
Donev 50' Jèkov 84' | Resum | Lopez Oliva 88' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Raul Osorio (MEX)
Txecoslovàquia | 8 – 0 | Tailàndia |
---|---|---|
Herbst 12' Petráš 17' 18' 67' Stratil 28' 34' Vecerek 38' Krnac 83' | Resum |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Felipe Buergo (MEX)
Quadre final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
20 d'octubre - Guadalajara | ||||||||||
Hongria
| 1 | |||||||||
22 d'octubre - Estadi Olímpic Universitari, Mèxic | ||||||||||
Guatemala | 0 | |||||||||
Hongria
| 5 | |||||||||
20 d'octubre - Estadi Olímpic Universitari, Mèxic | ||||||||||
Japó | 0 | |||||||||
Japó | 3 | |||||||||
26 d'octubre - Estadi Olímpic Universitari, Mèxic | ||||||||||
França | 1 | |||||||||
Hongria
| 4 | |||||||||
20 d'octubre - León | ||||||||||
Bulgària | 1 | |||||||||
Bulgària | 1 | |||||||||
22 d'octubre - Guadalajara | ||||||||||
Israel | 1 | |||||||||
Bulgària | 3 | Tercer lloc | ||||||||
20 d'octubre - Puebla | ||||||||||
Mèxic | 2 | |||||||||
Mèxic | 2 | Japó | 2 | |||||||
Espanya | 0 | Mèxic | 0 | |||||||
24 d'octubre - Estadi Olímpic Universitari, Mèxic | ||||||||||
Quarts de final
Mèxic | 2 – 0 | Espanya |
---|---|---|
Morales 34' Pereda 48' | Resum |
Estadi Cuauhtémoc, Puebla
Assistència =
Àrbitre = Milivoje Gugulović (IUG)
Japó | 3 – 1 | França |
---|---|---|
Kamamoto 27' 59' Watanabe 70' | Resum | Teamboueon 32' |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Seyoum Tarekegn (ETI)
Bulgària | 1 – 1 | Israel |
---|---|---|
Hristakiev 5' | Resum | Feigenbaum 89' |
Estadi Nou Camp, León
Assistència =
Àrbitre = Michel Kitabdjian (FRA)
Semifinals
Mèxic | 2 – 3 | Bulgària |
---|---|---|
Morales 39' Pulido Rodríguez 48' | Resum | Jekov 8' Hristov 9' T. Dimitrov 58' |
Guadalajara
Assistència =
Àrbitre = Seyoum Tarekegn (ETI)
Hongria | 5 – 0 | Japó |
---|---|---|
Szűcs 30' 60' 75' Novák 53' 65' | Resum |
Estadi Azteca, Mèxic D. F.
Assistència =
Àrbitre = Romualdo Arppi (BRA)
Medalla de Bronze
Japó | 2 – 0 | Mèxic |
---|---|---|
Kamamoto 20' 40' | Resum |
Estadi Azteca
Assistència = 105,000
Àrbitre = Abraham Klein (ISR)
Medalla d'Or
Hongria | 4 – 1 | Bulgària |
---|---|---|
Menczel 40' A. Dunai 41' 49' Juhász 62' | Resum | Dimitrov 22' |
Estadi Azteca
Assistència = 75,000
Àrbitre = Diego De Leo (MEX)
Notes
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Futbol 1968 Arxivat 2009-01-22 a Wayback Machine.
- (anglès) Arxiu de l'RSSSF