Campionat d'Europa d'atletisme de 2014
← 2012
2016 →
El Campionat d'Europa d'atletisme de 2014 fou la 22a edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició tingué lloc a Zúric (Suïssa) entre els dies 12 i 17 d'agost.[1] Participaren un total de 1439 atletes de 50 federacions atlètiques diferents, que competeiren en 47 proves, a l'estadi Letzigrund de Zuric.
Aquesta fou la segona ocasió en què Suïssa organitza el Campionat d'atletisme, la primera fou l'any 1954.
Calendari
S | Sèries | Q | Qualificació | ½ | Semifinals | F | Final |
|
|
Participants
- Albània (2)
- Alemanya (93)
- Andorra (2)
- Armènia (3)
- Àustria (13)
- Azerbaidjan (2)
- Belarús (29)
- Bèlgica (35)
- Bòsnia i Hercegovina (4)
- Bulgària (22)
- Croàcia (23)
- Dinamarca (14)
- Eslovàquia (25)
- Eslovènia (15)
- Espanya (74)
- Estònia (26)
- Finlàndia (39)
- França (57)
- Geòrgia (3)
- Gibraltar (3)
- Regne Unit (74)
- Grècia (26)
- Hongria (25)
- Islàndia (5)
- Irlanda (25)
- Israel (10)
- Itàlia (78)
- Letònia (26)
- Liechtenstein (1)
- Lituània (34)
- Luxemburg (4)
- Macedònia del Nord (2)
- Malta (2)
- Moldàvia (3)
- Mònaco (1)
- Montenegro (1)
- Noruega (40)
- Països Baixos (43)
- Polònia (62)
- Portugal (44)
- Txèquia (42)
- Romania (20)
- Rússia (93)
- San Marino (2)
- Sèrbia (11)
- Suècia (60)
- Suïssa (53)
- Turquia (29)
- Ucraïna (70)
- Xipre (7)
Proves
Categoria masculina
Esdeveniment | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres llisos detalls | James Dasaolu Regne Unit | 10.06 | Christophe Lemaître França | 10.13 | Harry Aikines-Aryeetey Regne Unit | 10.22 |
200 metres llisos detalls | Adam Gemili Regne Unit | 19.98 | Christophe Lemaître França | 20.15 | Serhiy Smelyk Ucraïna | 20.30 PB |
400 metres llisos detalls | Martyn Rooney Regne Unit | 44.71 | Matthew Hudson-Smith Regne Unit | 44.75 PB | Donald Sanford Israel | 45.27 NR |
800 metres llisos detalls | Adam Kszczot Polònia | 1:44.15 SB | Artur Kuciapski Polònia | 1:44.89 PB | Mark English Irlanda | 1:45.03 =SB |
1500 metres llisos detalls | Mahiedine Mekhissi-Benabbad França | 3:45.60 | Henrik Ingebrigtsen Noruega | 3:46.10 | Chris O'Hare Regne Unit | 3:46.18 |
5.000 metres detalls | Mo Farah Regne Unit | 14:05.82 | Hayle Ibrahimov Azerbaidjan | 14:08.32 | Andy Vernon Regne Unit | 14:09.48 |
10.000 metres detalls | Mo Farah Regne Unit | 28:08.01 | Andy Vernon Regne Unit | 28:08.66 SB | Ali Kaya Turquia | 28:08.72 PB |
Marató detalls | Daniele Meucci Itàlia | 2:11:08 | Yared Shegumo Polònia | 2:12:00 | Aleksey Reunkov Rússia | 2:12:15 |
110 metres tanques detalls | Sergey Shubenkov Rússia | 13.19 | William Sharman Regne Unit | 13.27 | Pascal Martinot-Lagarde França | 13.29 |
400 metres tanques detalls | Kariem Hussein Suïssa | 48.96 | Rasmus Mägi Estònia | 49.06 | Denis Kudryavtsev Rússia | 49.16 |
3000 metres obstacles detalls | Yoann Kowal França | 8:26.66 | Krystian Zalewski Polònia | 8:27.11 | Àngel Mullera Espanya | 8:29.16 |
20km marxa detalls | Miguel Ángel López Espanya | 1:19:44 | Aleksandr Ivanov Rússia | 1:19:45 PB | Denis Strelkov Rússia | 1:19:46 PB |
50km marxa detalls | Yohann Diniz França | 3:32:33 WR | Matej Tóth Eslovàquia | 3:36:21 NR | Ivan Noskov Rússia | 3:37:41 |
4x100 metres relleus detalls | Regne Unit Adam Gemili Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey James Ellington Daniel Talbot* | 37.93 | Alemanya Julian Reus Sven Knipphals Alexander Kosenkow Lucas Jakubczyk | 38.09 SB | França Pierre Vincent Christophe Lemaitre Teddy Tinmar Ben Bassaw | 38.47 |
4x400 metres relleus detalls | Regne Unit Martyn Rooney Michael Bingham Conrad Williams Matthew Hudson-Smith Nigel Levine* Rabah Yousif* | 2:58.79 | Rússia Maksim Dyldin Pavel Ivashko Nikita Uglov Vladimir Krasnov Pavel Trenikhin* | 2:59.38 SB | Polònia Rafał Omelko Kacper Kozłowski Łukasz Krawczuk Jakub Krzewina | 2:59.85 SB |
Salt d'alçada detalls | Bohdan Bondarenko Ucraïna | 2.35 | Andriy Protsenko Ucraïna | 2.33 | Ivan Ukhov Rússia | 2.30 |
Salt de perxa detalls | Renaud Lavillenie França | 5.90 | Paweł Wojciechowski Polònia | 5.70 | Jan Kudlička Txèquia | 5.70 |
Kévin Menaldo França | 5.70 | |||||
Salt de llargada detalls | Greg Rutherford Regne Unit | 8.29 | Louis Tsatoumas Grècia | 8.15 | Kafétien Gomis França | 8.14 |
Triple salt detalls | Benjamin Compaoré França | 17.46 | Lyukman Adams Rússia | 17.09 | Aleksey Fyodorov Rússia | 17.04 |
Llançament de pes detalls | David Storl Alemanya | 21.41 | Borja Vivas Espanya | 20.86 | Tomasz Majewski Polònia | 20.83 |
Llançament de disc detalls | Robert Harting Alemanya | 66.07 | Gerd Kanter Estònia | 64.75 | Robert Urbanek Polònia | 63.81 |
Llançament de javelina detalls | Antti Ruuskanen Finlàndia | 88.01 PB | Vítězslav Veselý Txèquia | 84.79 | Tero Pitkämäki Finlàndia | 84.40 |
Llançament de martell detalls | Krisztián Pars Hongria | 82.69 WL, PB | Paweł Fajdek Polònia | 82.05 | Sergej Litvinov Rússia | 79.35 SB |
Decatló detalls | Andrei Krauchanka Belarús | 8616 WL | Kévin Mayer França | 8521 NR | Ilya Shkurenyov Rússia | 8498 PB |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
(*) aquests corredors només participaren en les sèries
Categoria femenina
Esdeveniment | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres llisos detalls | Dafne Schippers Països Baixos | 11.12 | Myriam Soumaré França | 11.16 | Ashleigh Nelson Regne Unit | 11.22 |
200 metres llisos detalls | Dafne Schippers Països Baixos | 22.03 WL, NR | Jodie Williams Regne Unit | 22.46 PB | Myriam Soumaré França | 22.58 |
400 metres llisos detalls | Libania Grenot Itàlia | 51.10 | Olha Zemlyak Ucraïna | 51.36 | Indira Terrero Espanya | 51.38 SB |
800 metres llisos detalls | Maryna Arzamasava Belarús | 1:58.15 | Lynsey Sharp Regne Unit | 1:58.80 PB | Joanna Jóźwik Polònia | 1:59.63 PB |
1500 metres llisos detalls | Sifan Hassan Països Baixos | 4:04.18 | Abeba Aregawi Suècia | 4:05.08 | Laura Weightman Regne Unit | 4:06.32 |
5.000 metres llisos detalls | Meraf Bahta Suècia | 15:31.39 | Sifan Hassan Països Baixos | 15:31.79 | Susan Kuijken Països Baixos | 15:32.82 |
10.000 metres llisos detalls | Joanne Pavey Regne Unit | 32:22.39 | Clémence Calvin França | 32:23.58 | Laila Traby França | 32:26.03 |
Marató detalls | Christelle Daunay França | 2:25:14 CR | Valeria Straneo Itàlia | 2:25:27 | Jéssica Augusto Portugal | 2:25:41 |
100 metres tanques detalls | Tiffany Porter Regne Unit | 12.76 | Cindy Billaud França | 12.79 | Cindy Roleder Alemanya | 12.82 PB |
400 metres tanques detalls | Eilidh Child Regne Unit | 54.48 | Anna Titimets Ucraïna | 54.56 PB | Irina Davydova Rússia | 54.60 SB |
3000 metres obstacles detalls | Antje Möldner-Schmidt Alemanya | 9:29:43 SB | Charlotta Fougberg Suècia | 9:30:16 | Diana Martín Espanya | 9:30:70 PB |
20km marxa detalls | Elmira Alembekova Rússia | 1:27:56 | Lyudmyla Olyanovska Ucraïna | 1:28:07 | Anežka Drahotová Txèquia | 1:28:08 NR |
4x100 metres relleus detalls | Regne Unit Asha Philip Ashleigh Nelson Jodie Williams Desiree Henry Anyika Onuora* | 42.24 NR | França Céline Distel-Bonnet Ayodelé Ikuesan Myriam Soumaré Stella Akakpo | 42.45 | Rússia Marina Panteleyeva Natalia Rusakova Kristina Sivkova Yelizaveta Savlinis Yekaterina Vukolova* | 43.22 SB |
4x400 metres relleus detalls | França Marie Gayot Muriel Hurtis-Houairi Agnès Raharolahy Floria Guei Estelle Perrossier* Phara Anacharsis* | 3:24.27 | Ucraïna Nataliya Pyhyda Hrystyna Stuy Hanna Ryzhykova Olha Zemlyak Daryna Prystupa* Olha Lyakhova* | 3:24.32 SB | Regne Unit Eilidh Child Kelly Massey Shana Cox Margaret Adeoye Emily Diamond* Victoria Ohuruogu* | 3:24.34 SB |
Salt d'alçada detalls | Ruth Beitia Espanya | 2.01 WL | Mariya Kuchina Rússia | 1.99 | Ana Šimić Croàcia | 1.99 PB |
Salt de perxa detalls | Anzhelika Sidorova Rússia | 4.65 | Ekateríni Stefanídi Grècia | 4.60 | Angelina Zhuk-Krasnova Rússia | 4.60 |
Salt de llargada detalls | Éloyse Lesueur França | 6.85 | Ivana Španović Sèrbia | 6.81 | Darya Klishina Rússia | 6.65 |
Triple salt detalls | Olha Saladuha Ucraïna | 14.73 SB | Ekaterina Koneva Rússia | 14.69 | Irina Gumenyuk Rússia | 14.46 SB |
Llançament de pes detalls | Christina Schwanitz Alemanya | 19.90 | Yevgeniya Kolodko Rússia | 19.39 SB | Anita Márton Hongria | 19.04 NR |
Llançament de disc detalls | Sandra Perković Croàcia | 71.08 NR | Mélina Robert-Michon França | 65.33 | Shanice Craft Alemanya | 64.33 |
Llançament de javelina detalls | Barbora Špotáková Txèquia | 64.41 | Tatjana Jelača Sèrbia | 64.21 NR | Linda Stahl Alemanya | 63.91 |
Llançament de martell detalls | Anita Włodarczyk Polònia | 78.76 WL, CR, NR | Martina Hrašnová Eslovàquia | 74.66 | Joanna Fiodorow Polònia | 73.67 |
Heptatló detalls | Antoinette Nana Djimou França | 6551 SB | Nadine Broersen Països Baixos | 6498 | Nafissatou Thiam Bèlgica | 6423 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
(*) aquestes corredores només participaren en les sèries
Medaller
País amfitrió
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Regne Unit | 12 | 5 | 6 | 23 |
2 | França | 9 | 8 | 6 | 23 |
3 | Alemanya | 4 | 1 | 3 | 8 |
4 | Rússia | 3 | 6 | 13 | 22 |
5 | Països Baixos | 3 | 2 | 1 | 6 |
6 | Polònia | 2 | 5 | 5 | 12 |
7 | Ucraïna | 2 | 5 | 1 | 8 |
8 | Espanya | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Itàlia | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Belarús | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Suècia | 1 | 2 | 0 | 3 |
12 | Txèquia | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | Croàcia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Finlàndia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Hongria | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Suïssa | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Eslovàquia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Estònia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Grècia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Sèrbia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
21 | Azerbaidjan | 0 | 1 | 0 | 1 |
Noruega | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Bèlgica | 0 | 0 | 1 | 1 |
Irlanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Israel | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turquia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Referències
Enllaços externs
- (alemany) Portal oficial